Kistik akne en fazla sırt ve yüz bölgesinde görülür. Bunun dışında omuzlarda ve göğüs ön bölgesinde de görülebilir. Özellikle bu bölgelerde iz bırakarak, kötü görünmelerine neden olabilir.

Kistik akne bazen insanların kalçalarında da görülebilir. Bu bölgelerde tekrar eden iltihabik hastalıklarla karışsa da, kalça bölgesinde siyah noktacıkların varlığı, bunun bir akne tablosu olduğunun göstergesidir.

Yüz bölgesindeki kistik akne bazen görünümleri nedeniyle akne rozasea ile de karıştırılabilir. Ya da erkeklerde, çene bölgesinde tekrar eden kıl dibi iltihaplarıyla karıştırılabilir. Boyun bölgesinde, göğüs ön yüzünde bazen keloid ile de karıştırılabilir. Ama keloitlerin çok uzun sürmesi, gerilememesi ve şişlik halinde olması, onu kistik akneden ayırır.

Göğüs ön bölgesinde uzun süre devam eden ya da hızını alamayıp sürekli kolejen üretmesi sonucu sert elemanlar haline gelen kelaid ile kistik akne karıştırılabilir. Ancak bu bölgede siyah noktacıkların olması, kistik akne bir süre sonra gerilerken keloidin gerilememesi, ayırıcı tanıda yardımcı olan belirtilerdir.

Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU

Iyi geceler.ben elif 18 yaşındayım.vucudumun herhangi bir bölgesinde kaşıntı olsa kaşımaya başladığım an hissetmiyorum.uyusuyor neden olabilir?... devamı