Kış ayları boyunca rölantiye aldığınız metabolizmanızı hızlandırmanın vakti geldi. Yaza fit bir vücutla girmek isteyenler şimdiden kendilerini hazırlamaya başlamalılar! Peki, metabolizmanızı hızlandırmanın yollarını biliyor musunuz? 

Düzenli Uyku
8 saatten az uyuyan insanların gün içerisinde metabolizma hızının düştüğü yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bu nedenle her gün uykunuzu ihtiyacınız kadar almaya özen göstermelisiniz.

Yeşil Çay
Gün içerisinde içeceğiniz 2 bardak yeşil çay metabolizma hızının artmasında oldukça etkilidir. İçeriğindeki kateşin sayesinde antioksidan özelliği olan yeşil çay hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır, kötü kolesterolü düşürür ve kilo kaybını destekler.

Protein Ağırlıklı Gıdalar
Protein açısından zengin gıdalara öğünlerinizde ne kadar çok yer verirseniz o kadar çok metabolizmanızı hızlandırırsınız. Bunun sebebi proteinlerin sindirilirken vücudunuzun daha fazla kalori harcamasıdır. Balık, et, yumurta, süt ve süt ürünleri, fındık ve hindi gibi gıdaları tercih edebilirsiniz.

Su İçmek
Gün içerisinde minimum 2,5 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz aksi takdirde metabolizma hızınız düşer ve hücresel fonksiyonlarınız yavaşlar.

Baharat
Baharatların içeriğindeki A, C ve E vitaminleri onlara antioksidan gücü verir ve yemeklere katıldığında tokluk hissi uyandırır, metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybına destek olur. Biberiye, zerdeçal, tarçın, kekik ve kırmızı pul biber gibi baharatları tüketmekten çekinmeyin.

Egzersiz Yapın
Gün içerisinde okul veya iş ortamınızda hareketsiz kalıyorsanız sabah uyandığınızda veya eve döndüğünüzde kendinize belirli bir saati egzersiz yapmak için ayırmalısınız.

Prof. Dr. Serap UYSAL

Merhaba Dr hanım ben 17.11.1014 tarihinde doğum yaptım 1 hafta yada 10 gün sonra bebeğimin ayağında titreme şikayeti ile de başvurdum Dr biraz takip e... devamı