Yirmi Yaş Dişlerini Çektirdikten Sonra Oluşan Şişmeyi Azaltmak

Yirmi yaş dişi ile ilişkili birçok sorun vardır. Bunlardan bazıları yanlamasına büyümesi, büyümesi için yeterli alan olmaması gibi sonrasında farklı sorunlara da yol açabilecek sorunlardır. Bu sorunlardan dolayı bu dişleri çekme ihtiyacı doğar. Yirmi yaş dişlerinin çekiminin kendisi acılı bir süreçtir ve aynı zamanda çekimden sonra bir sürü soruna neden olur, genelde çekimden sonra yirmi yaş diş ağrısı oluşur.

Yirmi yaş dişlerin çekimi şişmeye neden olabilir. Alınacak birkaç önlem oldukça kısa zamanda yirmi yaş dişlerinin şişmesini azaltabilir. Sigara içmekten veya tütün tüketiminden kaçınmak gibi adımlar atmak faydalı olacaktır. Uygun önlemler alınmadığında diş çürüklerine yol açabilir. Bu yüzden en iyi tedaviyi seçmek şarttır. Yirmi yaş dişlerinin şişmesini azaltmak için uygulanacak bazı tedavilere bir göz atalım.

Yirmi Yaş Dişlerinin Çekiminden Sonra Oluşan Şişmeyi Nasıl Azaltırız?

Plastik bir torbaya birkaç tane buz parçası koyun. Bu torbayı temiz, pamuklu bir çorabın içine yerleştirin. Plastik torbayı çorabın içine aşağı yönlü itin. Bu çorapları yanaklarınızda 20 dakika boyunca tutun. Bu 24 saat içinde şişmeyi kesin olarak azaltacaktır. Ağzınızın için ezilmiş buz parçaları yerleştirmek de ağrıyan yeri uyuşturacaktır ve şişmeyi azaltacaktır. Ağrıyan yere buz yerleştirilmesinden sonra uyuşmasından dolayı yirmi yaş dişi ağrısı yaşamazsınız. Yirmi yaş dişlerinin şişmesini azaltmak için uyguladığınız bu reçete kesin olarak mucizeler yaratacaktır.    

Buzu seçmek yerine kişi aynı zamanda mısır, bezelye ve doğranmış havuç gibi dondurulmuş çeşitli sebzeleri de kullanabilir. Yüzünüzün şeklini ve büyüklüğünü kolayca alabilirler ve aynı zamanda yirmi yaş dişlerinin şişmesinin azaltılmasına da yardımcı olacaktır.

Ağzınızı soğuk su ile çalkalamak da yardımcı olacaktır. Bu iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır ve aynı zamanda ağrıyı giderecektir.

Aynı zamanda soğutma yastıkları da yirmi yaş dişlerin şişmesini azaltmak için kullanılabilir. Bu soğutma yastıkları buzun, dondurulmuş sebzelerin ve soğuk suyun verdiği aynı sonucu verir. Soğutma yastıkları düşük sıcaklık üretmek için elektrikle çalışır.

Yukarıda bahsi geçen tüm çözümler şişlik azsa daha iyi işe yarayacaktır. Bazı durumlarda sadece geçici bir rahatlama sağlar. Eğer şişlik büyükse ve ciddiyse farklı antibiyotik ilaçlar kullanmayı isteyebilirsiniz. Antibiyotikler aynı zamanda iltihap veya sızlama gibi dişlerle ilgili diğer enfeksiyonların iyileştirilmesine de yardımcı olur. Farklı ağrı kesiciler ve ağızdan yutulan analjezik ilaçlar da işe yarar. Aynı zamanda çene ve diş eti dokularının şişmesini önleyen ve aynı zamanda yirmi yaş dişlerin ağrısını gidermeyi başaran iltihap önleyici farklı tür ilaçları kullanmayı da seçebilirsiniz.

Burada kısaca yirmi yaş dişlerinin çekilmesinden sonra oluşan şişliğin nasıl azaltılacağına dair bilgiler verdik. Yirmi yaş dişlerinin çekilmesinden sonra kızarmış ve gevrek yiyecekler yemekten kaçının. Yumuşak yiyecek ve içecekler bu yüzden tüketilmesi kolay olanlardır, onları seçin. Ama içeceklerinizi pipet kullanmadan için, çünkü şiş olan bölgeyi tahriş edebilir. Aynı zamanda enfeksiyonlu bölgeye parmaklarınızla dokunmadığınızdan veya dilinizin sürtmediğinden emin olun. Yukarıda bahsedilen durumlardan kaçınmanız yirmi yaş dişlerinin şişliğinin azalmasına ve aynı zamanda yirmi yaş dişlerinin çekilmesinden sonra hızla iyileşmesine de yardımcı olacaktır.

 

Doç. Dr. Lâle Zeynep Kanmaz

Hocam iyi günler dilerim.Ben 16 yıldır paxil kullanan panik bozukluğu hastasıyım.Diş çekimi için sedasyon ile diş çekimi yaptırmayı düşünüyorum konuşt... devamı