Sağlıklı bir kiloya ulaşmak

Fazla kilolu olmak, normal kilonuzda olmanızla karşılaştırılınca, yüksek tansiyon riskinizi 2 ila 6 kat arttırır. Küçük bir kilo kaybı bile yüksek tansiyonu önleme ve tedavi etme konusunda büyük bir fark yaratabilir.

Düzenli egzersiz yapmak

Fiziksel olarak aktif olanların, olmayanlara göre yüksek tansiyon hastası olma riski yaklaşık yüzde 20 ila yüzde 50 daha düşüktür. Fiziksel aktiviteden yararlanmak için bir maraton koşucusu olmanıza gerek yok. Hatta hafif aktiviteler, günlük yapılması halinde, riskinizi düşürmeye yardımcı olabilir.

Tuz alımını azaltmak

Yüksek tansiyonu olanlar tuz kullanımını azalttığı zaman tansiyonları düşer. Tuzu azaltmak aynı zamanda tansiyonun yükselmesini de engeller.

Alkol Kullanıyorsanız Bunu Ölçülü Yapın

Çok fazla alkollü içecek içmek tansiyonunuzu yükseltebilir. Dolayısıyla eğer alkol alıyorsanız yüksek tansiyonu azaltmaya yardımcı olması için, içtiğiniz miktarı günde iki içeceğin üzerine çıkarmayın. Kadınların limitinin ise günde en fazla bir içecek olması öneriliyor.

Stres Azaltmak

Stres tansiyonun yükselmesine neden olabilir ve zamanla tansiyonunuzun yüksek kalmasına katkıda bulunur. Stresinizi azaltmak için atabileceğiniz birçok adım vardır. Stresin hafifletilmesi ile ilgili makalelerle işe başlayabilirsiniz.
Beslenme takviyeleri gibi diğer şeyler de yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Aşağıda bunlarla ilgili bir özet bulabilirsiniz.

Potasyum

Potasyum açısından zengin gıdalar tüketmek, insanları yüksek tansiyon gelişimine karşı korur. Yeterli potasyumu muhtemelen diyetinizle alabilirsiniz, bu nedenle takviye gerekli değildir. Birçok meyve, sebze, süt ürünleri ve balık iyi potasyum kaynaklarıdır.

Kalsiyum

Düşük kalsiyum alan toplumlarda yüksek tansiyon görülme oranı daha yüksektir. Ancak, kalsiyum tabletleri almanın yüksek tansiyonu önlediğine dair bir kanıt yoktur. Fakat yediğiniz yiyeceklerden gerekli miktarda kalsiyum almanız önemlidir (19 ile 50 yaş arası yetişkinler için 1000 miligram, 50 yaşın üzerindekiler için 1200 mg, hamile ve bebek emziren kadınların daha da fazlasına ihtiyacı vardır). Süt, yoğurt ve peynirin az yağlı seçimleri gibi süt ürünleri iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Az yağlı ve yağsız süt ürünlerinde yüksek yağlı türlere göre daha fazla kalsiyum vardır.

Magnezyum

Magnezyum bakımından düşük gıdalar tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Ama doktorlar yüksek tansiyonu önlemek için ekstra magnezyum alınmasını tavsiye etmiyor, sağlıklı bir beslenmeyle aldığınız miktar yeterlidir. Magnezyum, tam tahıllar,  yeşil yapraklı sebzeler, fındık-fıstık, tohumlar, kuru bezelye ve fasulyede bulunur.

Balık yağları

"Omega-3 yağ asitleri" olarak adlandırılan yağlar uskumru ve somon gibi yağlı balıklarda bulunur. Büyük miktarlarda balık yağı tansiyonun düşmesini sağlayabilir, ancak önlemedeki rolleri belli değildir. Balık yağı hapları almanız tavsiye edilmez çünkü fazlasının hoş olmayan yan etkileri olabilir. Haplar aynı zamanda yağ ve kalori bakımından da yüksektir. Tabii ki, birçok balıkta, ilave kızartılmış ya da fazladan eklenen yağ ile yapılmamışsa, doymuş yağ ve kalori oranı düşüktür ve bunlar sıklıkla yenebilir.

Sarımsak

Sarmısağın kolesterolü azaltma ve bazı kanser tiplerini azaltma özelliğinin yanında, yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair de bazı kanıtlar vardır. Sarmısağın potansiyel yararlarının değerlendirildiği başka araştırmalar devam etmektedir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Esom 1yol once yuksek tansiyon nedeniyle ameliyat oldu ve 1yildir tansiyon yukselmedi komtrolerde goz cok iyi durumda dedi bir gözü yedi bucuk dier gö... devamı