Ne Kadar Başarılıdır

Yüz gerdirme operasyonu sayesinde yüzünüz daha genç ve sağlıklı görünebilir. Yüzünüz elbette yaşlanmaya devam edecektir, ancak bu operasyon sayesinden yüzünüzden “geçmiş yılların etkisi” bir çırpıda silinecektir. Bazı kimseler için bu uygulama, özgüveni artırmakta ve yaşlanmaktan ötürü meydana gelen kaygıları azaltır.

Yüz gerdirme uygulaması yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde azaltır. Ama güneş sebebiyle meydana gelen cilt hasarlarını onarmaz ve göz çevresindeki, burnun altındaki ve dudakların etrafındaki kırışıklıkların tamamını ortadan kaldırmaz. En iyi sonuca ulaşmak için, yüz gerdirme operasyonundan sonra cilt hasarlarınız için tedavi olabilirsiniz.

Yüz gerdirme ameliyatınızın başarı ve güvenliliği büyük ölçüde cerrahınızın yeteneğine bağlıdır.

Nedir

Yüz gerdirme işlemi, yaşlanma sebebiyle yüzde oluşan sarkık ve kırışıklıkların ortadan kaldırılması veya azaltılması için uygulanan en kapsamlı yöntemdir. Bu işlemde, yüz cildi tamamen havaya kaldırılır ve böylece cilt ve altta kalan dokular sıkılaşır ve yüz cildi yeniden pürüzsüzlüğüne kavuşur.

Bu işleme başlanmadan önce cildinizin uyuşması için ya genel anestezi ya da damardan uygulanan bir hortum yardımıyla sakinleştirici ve lokal anestezi kullanılır. Daha sonra, cerrah şakak bölgesinden başlayıp kulakların etrafında çember çizecek şekilde bir kesi uygular. Cilt kaldırılır ve alt kısımda yer alan kas ve dokular gerginleştirilir. Cerrah dilerse ameliyat esnasında belirli bir miktarda yağ ve deriyi bulunduğu yerden çıkarıp alabilir. Ardından cildin yüzü sarmalaması sağlanır ve kesi dikişle kapatılır. Kesi ameliyat sonrasında göze çarpmaması için genellikle saç hizası boyunca veya cildin kendiliğinden kıvrım kazanan bir bölgesinde uygulanır.

Ameliyat çoğu zaman birkaç saat sürer. Ameliyat sona erdiğinde evinize gidebilirsiniz, ama bazı hastalar bir gece hastanede kalmayı tercih eder. 

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra yüzünüzde sargılar olacaktır. Bu sargılar normalde ameliyattan 1-2 gün sonra çıkarılır. Eğer bir drenaj takıldıysa (genellikle kulağın arka kısmına takılır), bu da ameliyattan 1-2 gün sonra çıkarılır. Dikişleriniz doktorunuz tarafından 5 ile 10 gün içerisinde alınır.

Doktorunuz ameliyat sonrası ağrılarınızı dindirmek için size ilaç yazabilir. Yüzünüzde şişlik ve yaraların olması normaldir. Soğuk kompres uygulamanız durumunda bu yan etkiler ortadan kalkacaktır. Doktorunuz başınızı mümkün olduğunda yukarıda ve hareketsiz şekilde tutmanızı söyleyebilir.

Ameliyattan 2 ila 4 hafta önce ve sonra sigaradan ve pasif içicilikten uzak durmanız büyük önem taşır. Tütün içiciliği cilt ve doku ölümü riskini artırır ve yüzünüzün iyileşme sürecini geciktirip yaralarınızı daha da kötüleştirir.

Birçok kimse yüz gerdirme uygulamasından 2 ile 3 hafta sonra normal hayatına geri dönebilir.

Başlangıçta yüzünüz gergin ve muhtemelen alışılmışın dışında bir görünüme sahip olacaktır. Bu oldukça normalde bir durumdur, ama yine de hazırlıklı olmalısınız.

Ameliyattan sonra birkaç ay boyunca cildinizi uyuşuk hissedebilirsiniz. Cildiniz birkaç ay boyunca sert ve kuru olabilir. Cildin yeni baştan yapılandırılmış olması sebebiyle erkekler bazen yeni bölgelerde çıkan kıllarla karşılaşabilir; yeni bölgelere sıçrayan sakallar için tüy alımı veya elektroliz işlemleri uygulanabilir.     

Niçin Uygulanır

Yüz gerdirme uygulaması yaşlanmış bir yüzün kırışıklıkların giderilmesi, sarkan kasların kaldırılması ve cildin gerginleştirilmesi sayesinde daha genç görünmesini sağlamak için tercih edilir.

Riskler

Yüz gerdirme operasyonu sebebiyle meydana gelebilecek riskler aşağıda belirtilmiştir:
  • Anestezi reaksiyonları
  • Deri altı kanamaları
  • Enfeksiyon
  • Yüz kaslarını besleyen sinirlerin hasar görmesi sonucu oluşan yüz felci veya kas spazmı. Bu etkiler genellikle geçicidir.
  • Saç kaybı (saç dökülmesi).
  • Doku kaybı
  • Yaralanma
  • Kalbe ve akciğerlere giden (akciğer ambolisi) giden geniş damarlarda meydana gelen kan pıhtılaşması. Bu etkiye nadir rastlanır.
Bütün kozmetik yöntemlerde olduğu gibi, elde edilen sonuçların beklentilerinizi karşılayamama ihtimali de bulunur. Ama tecrübeli bir cerrah genellikle ameliyat sonrasında nasıl bir görünüme kavuşacağınız hakkında size gerçeğe oldukça yakın bir fikir sunabilir.

İyi Düşünmek Gerek

Diğer kozmetik yöntemlerde de olduğu gibi, aklınızda cerrahınızın başarabileceklerine yönelik belirgin ve gerçekçi beklentileriniz var ve bu beklentilerinizi cerrahınızla paylaşmışsanız yüz gerdirmek operasyonunun sonuçlarından tatmin olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Sigorta şirketleri yüz gerdirme harcamalarını karşılamaz. Operasyonda kullanılan araçlar, anestezi uzmanı ve cerrah ücretleri, ilaçlar, ofis ziyaretleri ve diğer hizmetlerle malzemeler dahil yüz gerdirme operasyonunun toplam maliyetinin ne olacağını bilmek büyük önem taşıyor.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

HOCAM BEN 2 AY ÖNCE SAĞ EL BAŞ PARMAK TENDON KESİYİ AMELİYATI OLDUM TENDON %90 KESİKMİŞ DİKTİLER YAPTILAR 1 GÜN ÖNCEDE BEN BİRAZ ELİMİ GERDİRDİM VE GI... devamı