Yaşlanma, birçok kişinin bahsetmek istemediği ve konuşmaktan kaçındığı bir konudur.

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için her türlü yöntemi uygulayan milyonlarca kişi vardır. Bu uygulamalardan biri de cilt sıkılaştırmadır.

Cilt sıkılaştırma çok popüler hale gelmiştir. Çünkü bu işlemin sonuçlarının çok başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Cilt sıkılaştırma işleminde, cildin tedavi edilecek kısmı yaklaşık 66 dereceye kadar ısıtılır; bu da elastin ve kolajen liflerinin gerginleşmesine yardımcı olur. Bu işlemde lazer gibi kızılötesi ışın kullanılır.

Cilt sıkılaştırma işlemi, yüz gerdirme olarak bilinen işleme göre acısızdır ve fiyatı uygundur.

Operasyonun hemen ardından sonuç alınabildiği için bu, popüler bir tedavidir. Ancak, yan etki olarak, ciltte kaşıntılı kırmızı izler oluşur ve bunlar birkaç gün devam edebilir.

Cilt sıkılaştırma işlemini yaptırmadan önce siz de bir araştırma yapabilirsiniz. Doktorunuza danışmak, olasılıklar hakkında bilgi edinmek ve işlemin nasıl olacağını öğrenmek her zaman faydalıdır.

Eğer kırışıklıklardan ve cilt sarkmasından kurtulmak istiyorsanız, cilt sıkılaştırma işlemi sizin için uygun olabilir. Eğer cilt sıkılaştırma hakkında pek bilginiz yoksa, bu uygulamadaki bazı temel işlemler şunlardır:

  1. Tedavi öncesi: Cilt sıkılaştırma konusunda doktorunuza danıştıktan sonra ve her şey hazır olduğu zaman, tedaviden önce bazı talimatlara uymanız istenecektir. Yaklaşık bir ay boyunca doğrudan güneş ışığından kaçınmalısınız ya da gerekirse, doğrudan teması önlemek için bol miktarda güneş koruma kremi sürmelisiniz. Eğer bu konuda dikkatli olunmazsa bu durum, cilt sıkılaştırma tedavisi sırasında komplikasyonlara neden olabilir.
  2. Tedavi: İşlem yapılırken rahat bir şekilde oturmanız istenecektir. Radyoaktif bileşenler kullanan lazer aleti, istenilen bölgeyi ısıtarak cildin sıkılaşmasını sağlayacak ve genç bir görünüm verecektir. Cilt sıkılaştırma işleminde, yeni cilt tabakasının ve yeni hücrelerin oluşması sağlanacak, aynı zamanda eski hücreler ortadan kalkacaktır.
  3. Tedavi sonrası: Cilt sıkılaştırma işlemi bittikten sonra bir kere daha talimatlara uymanız gerekecektir. Cildiniz, sıkılaştırma işleminden geçtiği için çok hassas olacaktır. Bu yüzden dikkatli olmanız gereklidir. Doğrudan güneş ışığından kaçının. Çünkü cildiniz hassas durumda olduğu için, güneş, komplikasyonlara neden olabilir.

Cilt sıkılaştırma tedavileri hakkında bölgenizde bulunan dermatoloji kliniklerinden bilgi alabilirsiniz. Bu işlemi yaptırmak için en iyi yerin hangisi olduğunu araştırmanız yararınızadır.

Ayrıca arkadaşlarınıza ve ailenize de güvenilir bir klinik olup olmadığını sorabilirsiniz. Evinize en yakın olan kliniği seçin. Böylece klinikten eve dönüşünüz kısa sürecektir. Tedaviden hemen sonra güneş ışığına maruz kalmamanız gerektiği için bu önemlidir.

Cilt sıkılaştırma tedavisi, diğer tedavilerden farklıdır. Tedavinin yapılış biçimi göz önüne alındığında, cildinizde belirgin bir değişiklik olacaktır. Ama bu, yüz gerdirme ameliyatlarının sonuçlarıyla kıyaslanamaz. Bu yüzden şaşırmayın. Cilt sıkılaştırma işleminin fiyatı ortalama 3500-6500 TL arasındadır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı