Yaşlanma düşüncesi, birçok kişiyi korkutur. Ama bu gezegendeki herkesin yaşlanacak olması kaçınılmaz bir gerçektir.

İster kadın ister erkek olun. Her halükarda bu süreci yaşamak zorunda olacaksınız.

Yaşlanmada rol oynayan birçok faktör vardır. Yaşlanmanın belirtileri kırışıklıklardır ve bunlar özellikle göz çevresinde ortaya çıkar. Ama bu, kırışıklıklarla ilgili yapabileceğimiz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez.

Modern teknolojik ilerlemelerdeki mucizeler, gözlerdeki kırışıkları azaltan ya da tamamen yok eden kırışıklık kremlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Göz kremleri, göz kaslarını onarmak ve korumak için proteinler, göz kasını gevşetici maddeler ve değişik vitaminlerden oluşur.

Gözdeki kırışıklıklar için krem kullanmanın farklı sebepleri vardır. Kırışıklıklar birçok nedenden ötürü oluşabilir. Ama endişelenmeyin, bu kırışıklıkların oluşması sizin hatanız değildir.

Gözler için kırışıklık kremi kullanma gereğinin bazı temel sebepleri şunlardır:

  1. Güneş ışığı: Güneş ışınları göz kırışıklarının oluşmasına yol açan UV ışınları gibi zararlı ışınlar yayar. UV ışınlarına sürekli olarak maruz kalmanın kırışıklıklara neden olduğu tıbben kanıtlanmıştır.
  2. Cildin ince olması: Siz yaşlandıkça, cildiniz de yaşlanır. Yaşlandıkça cildiniz olumsuz etkilenir ve bu durum belirginleşir. Cilt, gençken olduğundan daha da ince hale gelir. Bu, kırışıklıkların belirmesine neden olur. Çünkü cilt zayıflamaya ve sarkmaya başlamıştır. Bu nedenle gözler için kırışıklık kremi kullanmak gerekir.
  3. Az su içmek: Yoğun çalışma temposu, su içmek gibi yapmamız gereken temel şeyleri unutmamıza neden olur. Gün içinde bir sürü şeyle meşgul olduğumuz için cildimizin nemli kalmasını sağlayacak kadar su içmeyi unuturuz. Yeterli su tüketmemek, yüz kaslarımızı etkiler ve göz kırışıklıklarının oluşmasına neden olur.
  4. Stres ve yorgunluk: Bunlar, göz kırışıklıklarının önemli sebeplerindendir. Duygularımız, fiziksel ve zihinsel yorgunluğumuz ilk olarak gözlerimizden anlaşılır, gözlerimizin zorlanmasına ve yorulmasına neden olur. Yetersiz uyku ve az dinlenme de gözlerimizin daha fazla yorulmasına yol açar.
  5. Yaşlanma: Doğal yaşlanma süreci, gözlerde kırışıklıklara neden olabilir. Doğru göz kremini kullanarak yaşlanmayı yavaşlatabilir ya da göz çevresindeki ince çizgileri azaltabilirsiniz.

Hem erkekler hem de kadınlar için üretilmiş göz kremleri birçok güzellik mağazasında mevcuttur. Bunlar genellikle aynı departmanda satılır ve kolayca bulunabilir.

Farklı ihtiyaçları karşılayan değişik türde göz kırışıklık kremleri vardır. Gözlerinizin UV ışınlarından korunmasını sağlamak için güneş koruma faktörü içeren ve gündüz kullanılan kırışıklık kremleri mevcuttur.

Yatmadan önce göz kremi kullanmak isteyen kişiler için gece kremleri de vardır. Gece kremleri gün boyunca zarar gören cildin onarılmasını sağlar.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

44 yaşında erkeğim.Alın boyun ve özellikle göz çevremde yoğun kırışıklar var.Çok çeşitli ve pahalı kremler kullanmama rağmen faydalarını görmedim.Bulu... devamı