Nedir

Adım Diyeti: Nedir?

Eğer kilo vermenin, bunu sonsuza kadar uzakta tutmanın ve daha sağlıklı olmanın bir yolunu arıyorsanız o halde Adım Diyeti size göre. Karbonhidratları, yağ gramlarını veya kalorileri saymak yok. Bu gerçekte bir diyet değil, yeme ve egzersiz yapma kalıplarınızı katı bir diyet planı olmaksızın kalıcı bir şekilde değiştirebilecek basit yolların bir derlemesi.

Adım Diyeti’nin önermesi basit: Günde 10,000 adım yürüyün ve porsiyonlarınızı dörtte bir kesin, kilo vereceksiniz, bu kadar basit. Daha ileri gidin, biraz daha az yiyin.

James O.Hill, John C. Peters, Bonnie T. Jortberg ve Pamela Peeke’nin Adım Diyeti hem kilo vermek hem kilo korumak için yaşam boyu bir program. Bu uygulaması kolay plan, diyet yapanlara kitapla birlikte gelen pedometrenin kullanılmasıyla yavaş yavaş günlük faaliyetlerini arttırmaya yardımcı oluyor. Planla birlikte sunulan basit kurallar, ipuçları ve diyet yönergeleri diyet yapanlara kalorileri ve porsiyon boyutlarını nasıl küçülteceklerini ve attıkları adımların sayısını nasıl arttıracaklarını öğretiyor. Bu yaşam tarzı değişikliklerini yapmak başarılı ve kalıcı kilo kontrolünün gizli sosudur.

Kilonuzu kontrol etmek için maraton koşmanız gerekmiyor, yalnızca bir pedometre takmak ve yürüyüş ayakkabılarınızı giyerek bir ayağı diğerinin önüne koymak yeterli. Daha aktif olarak, pedometre kullanarak ve küçük beslenme değişiklikleri yaparak obezite oranını düşürebilir.

Yeme şeklinizde küçük ayarlamalar yapmaya hazırsanız ve kilo vermek için kendi yolunuzda yürümeye başlamak istiyorsanız Adım Diyeti aradığınız plan.

Neler Yiyebilirsiniz

Adım Diyeti: Ne Yiyebilirsiniz

Adım Diyeti, normal porsiyon büyüklüğünüzü yüzde 25 kestiğiniz sürece ne isterseniz yemenize izin veriyor. Daha sonra günlük alımınızı bol bol adımla dengeleyin, 2,000 adımla başlayın ve günde 10,000 adına kadar çıkın.

Meyveler, sebzeler, tam tahıllar, az yağlı süt ürünleri, yağsız protein ve sağlıklı yağlar gibi sağlıklı besinler kuvvetli bir şekilde teşvik ediliyor ve yasak hiçbir yiyecek yok. Bir dilim cheesecake’den zevk almak istiyorsanız basitçe bunu uygun adım sayısı ile ıslah edin.

Erkekler ve kadınlar için ayrıntılı şemalar, sevdiğiniz yiyeceklerden aldığınız ekstra kalorileri dengelemeniz için gereken adımları hesaplıyor. Yürümenin yanında başka egzersiz biçimlerini tercih ederseniz adımların sayısının eşdeğerini gösteren şemalar var. Örneğin 150 adım bir dakikalık bisiklete binme ile değiş tokuş edilebilir.

Adım Diyeti’nde sonuç enerji sarfiyatını arttırmak için gün boyunca attığınız adımları arttırın ve kilo verin ya da kilonuzu koruyun.

Nasıl İşe Yarıyor

Adım Diyeti: Nasıl İşe Yarıyor

Diyetler işe yaramıyorlar çünkü çoğu geçici çözümler veya hızlı düzeltmeler. Adım Diyeti yeme ve egzersiz alışkanlıklarında gerçekten anlamı olan küçük değişiklikleri nasıl yapacağınızı size gösteren bir diyet planı. Diyet yapanlar programın birinci haftasında alışkanlıklarına sıkı bir bakış atmaya cesaretlendiriliyorlar. Daha sonra kitap boyunca davranış ipuçları, daha dikkatli bir şekilde yemek yeme ve problemler üzerinde kontrol elde etmenin daha fazla farkında olmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış.

Uzun vadeli kilo kontrolünün cevabı enerji dengesini anlamaktır. Yenen kaloriler eksi yakılan kaloriler, enerji dengesi ve kilo kontrolünün temel matemetiksel formüldür. Bilimsel çalışmalar ve araştırmaya dayanan Adım Diyeti, diyet yapanlara negatif bir enerji dengesiyle kilo vermenin sağlanması için kalorileri küçültmenin basit yollarını ve nasıl daha fazla kalori yakılacağını gösteriyor.

Bu planda kalorileri saymanıza veya belirli yiyecekleri yemenize gerek yok. Hedef açlığı bastıran ve haftada yarım veya bir kg.lık yavaş ve kararlı kilo kaybıyla sonuçlanan sağlıklı bir diyetle beslenmek. Kitap boyunca vurgu, diyetinizde ve yaşam tarzınızda daha sağlıklı bir enerji dengesini teşvik edecek küçük, kalıcı, kolay değişkilikleri yapmak üzerinde.

Başlamak için günlük olarak attığınız normal adım sayısını hesaplamak üzere pedometreyi kullanın. Daha sonra 500 adım ekleyin veya günde en az 2,000 adım yürüyün (15 dakikalık bir yürüyüş). Her hafta günde 10,000 adımlık hedefe ulaşmak için 500 adım ekleyin (yaklaşık 1.5 km veya 75 dakika).

75 dakikanız yok mu? Tüm adımları tek seferde yapmanız gerekmiyor. Pedometreyi kullanarak gün boyunca adımları toplayabilirsiniz ve bu size daha fazla adım eklemek için bir motivasyon aracı olarak hizmet edebilir, asansörü kullanmak yerine merdiven çıkın veya arabanızı park yerinin köşesine park edin.

Adım Diyetine süresiz bir şekilde devam edebilirsiniz ama yazarlar ilave kiloları vermek için programa dönmeden önce planda başlangıç kilo kaybınızı korumanızı öneriyor. Neden? İster inanın ister inanmayın Hill, ‘kilo vermek en kolay tarafı,’ diyor. ‘zor kısmı verilen kiloyu sonsuza kadar uzakta tutmak.’ Çoğu kilo kaybının çoğu ilk 12 haftada gerçekleşiyor , bu yüzden bu yeni kilonuzla rahat olmak ve programa dönmeden önce bunu korumayı öğrenmek için uygun bir süre.

Uzmanlar Ne Diyor

Adım Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor

Adım Diyetini diğer diyet kitaplarından ayıran fiziksel aktivite vurgusu ve yeme alışkanlıklarını değiştirmek için küçük adımlar atmak gibi sağduyulu yaklaşımı. Daha fazla yürümek ve her gün 100 kalori kesmekten daha kolay ne olabilir?

Bazı diyetisyenler Adım Diyeti’ni çok seviyor. Çünkü, kilo vermek için en kolay stratejilerden biri- başarılı olmak için tek ihtiyacınız olan bir çift yürüyüş ayakkabısı, bir pedometre ve doğru porsiyonlar ve sağlıklı yeme alışkanlıkları hakkında bazı basit yönergeler.

Finn, ‘diyet yapanlar güçlenmiş hissediyorlar, çünkü adımları saymak fiziksel faaliyeti eğlenceli hale getiren ölçülebilir bir şey,’ diye ekliyor, kilo vermek için çabalayan herhangi biri için gerçek bir bonus.

Finn, ‘Adım Diyeti tüm o karmaşayı ve korkutucu bilimsel terimleri geçiyor ve kilo vermeyi ya da kiloyu korumayı çoğu insan için yapılabilir bir şey haline getiriyor,’ diyor. Diyet, kalorilerin nasıl azaltılcağaı üzerine iyi öğütlerle oldukça pratik. Hiçbir yutturmaca veya kısıtlanmış yiyecek yok, ve sevdiğiniz tüm yiyeceklere izin veriyor. Anahtar? Kalorileri yakmak için yalnızca biraz fazladan adım eklemeniz gerekli.

Daha fazla insan porsiyonları küçültür ve fiziksel olarak daha aktif olursa Finn obezite probleminin olmayacağını düşünüyor.

Dikkat Edilecekler

Adım Diyeti: Düşünülecekler

Bu akla uygun programla kilo vermeye doğru yürüyebilirsiniz. Adım Diyeti adımları sayarak ve porsiyonları küçülterek yalnızca birkaç ay sonra yeniden almak üzere kilo verme döngüsünü kırmaya yardımcı oluyor- 1, 2, 3 kadar basit.

Kilodan kurtulmanın tek yolu  egzersiz. Hill’in NWCR ile çalışması başarılı kilo verme ve kilo koruma için farklı ihtiyaçlara keskin bir içgörü sağlamış.

Hill, ‘Kilolarını korumak isteyenlerin diyet yapanlardan daha fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaçları var ve ne kadar çok yürürlerde o kadar çok yiyebilirler,’ diyor.

Adım Diyeti kitabı kötü kilo alma alışkanlıklarını azaltmak ve daha fazla yürümenin yollarını bulmak için yararlı öğütler ve ilginç haberlerle dolu. Bu pekala son diyetiniz olabilir.

Dyt. Gizem Şeber

MERHABA DOKTOR HANIM BEN İSTANBUL BEYOĞLUNDA YAŞIYORUM,30 YAŞINDAYIM BOYUM 170 KİLOM 70,ASLINDA KİLOLU DEĞİLİM VE GÖRÜNTÜM GAYET DÜZGÜN,KASLI VE SPORT... devamı