Çalışmaya başlamadan önce su içmek midenizi altüst eder.

Yanlış! Vücuttaki su miktarının uygun seviyede olması ağırlık antrenmanı öncesinde, esnasında ve sonrasında esastır. Çalışmaya başlamadan 2 saat önce 2 bardak, on dakika önce yarım su bardağı ve egzersiz sırasında her 10 dakikada bir yarım bardak su için. Çalışmadan sonra kas glikojenini yenilemek için bir peynir altı suyu proteinli içecek tüketin.

Kilo Alma Konusundaki Yanlış Kanılar Çürütüldü

Hem evde hem de spor salonunda egzersiz yaparak kilo almak ve kas yapısı kazanmak için farklı ve dengeli bir beslenme planı uygulamak çok önemlidir. Ne yazık ki, konu yağsız kas şeklinde kilo almaya gelince uygulanan diyette ne kadar protein, karbonhidrat ve yağ alınması gerektiğiyle ilgili birçok yanlış bilgi üretilmiştir. Aşağıda kilo alma diyetiyle ilgili etrafta dolanan yanlış kanıların bazılarını düzeltecek birkaç tavsiye bulabilirsiniz.

Daha fazla protein alırsanız kaslarınız gelişir.

Yanlış! Eğer zaten dengeli bir beslenme şekline, aşırı protein eklerseniz vücudunuz bu aşırı proteini yağ olarak depolar. Dengeli bir kilo alma diyetinde kalorilerin yaklaşık yüzde 10 ila 15 kadarını protein olarak almak gerekir. Unutmayın, 1 gram protein 4 kaloriye eşittir, dolayısıyla kilo almak isteyen ve günde 3600 kalori alan birinin, günlük yaklaşık 125 gram proteine ihtiyacı vardır. 

Karbonhidratlar kötüdür.

Yanlış! Karbonhidratlar, kaslarınız ve beyninizin düzgün çalışması için ana enerji kaynağıdır. Diyetinizin en az yüzde 60''ını karbonhidratların oluşturması gerekir. Tam tahıllı gevrekler, ekmek ve makarna, meyve ve sebzeler gibi kompleks karbonhidratlara odaklanın.

Vejetaryen bir diyetle kilo alamazsınız.

Yanlış! Tamamen etsiz bir diyetle de yağsız kas yapısı kazanmak mümkündür. Bir araştırma, ağırlık çalışma ve soya proteini takviyesinin kas kitlesinde artış sağlayacağını göstermiştir. Vejetaryenler için diğer protein kaynakları; baklagiller, fındık, tam tahıllar ve tahıllardır.

Kilo alma diyetinde, düzenli ve dengeli beslenmeden çok ayrılmamak gerekir.

Gerçek! Sizin için uygun olan dengeli bir diyete ulaşmanıza yardımcı olması için doktorunuzla bu konuyu görüşün.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam bir haftadır damla damla kan oluyor günlük olarak arkadaşlarım da hamilesin diyorlar kilo aldım sürekli yemek yiyorum halsizim göğüsleri... devamı