Nedir

Fast Food Diyeti Nedir?

Fast food restoranlarındaki hızlı servis edilen öğünleri seviyorsanız ve kolay bir kilo verme yöntemi arıyorsanız, Fast Food Diyeti size göre olabilir.

Diyet kulağa hile gibi gelse de kitabın yazarı kardiyolog Stephen Sinatra menüdeki yiyecekleri dikkatli seçmeniz ve egzersiz yapmanız halinde, Fast Food Diyeti ile kolaylıkla kilo verebileceğinizi düşünüyor. 

Temelde Fast Food Diyeti, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalıklar için fast food menülerindeki sağlıklı besin seçimlerini içeren altı haftalık bir diyet. Kitap ayrıca marketlerde, standart restoranlarda, hava alanlarında ve bakkallarda sağlıklı gıdalar seçmeye ilişkin öneriler de içeriyor.  

Kitap; meşgul anneler, arabaya servis düşkünleri ve fast food yiyeceklerin uygunluğunu ve tadını seven; fakat daha sağlıklı beslenmek veya kilo vermek isteyen herkes için hazırlanmış mantıklı bir yaklaşım.

Her gün fast food restoranlarında yemek yemeyi seven hastalarının ve geriye kalan 80 milyon insanın meyve, sebze, tam tahıl, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et içeren bir diyet takip etmesini isteyen Sinatra, bunun birçok kişi için gerçeği yansıtmayan bir durum olduğunun farkında.   

"İnsanlar tadı ve fiyatının uygun olması nedeniyle fast foodları seviyor ve profesyoneller ne derlerse desinler bunları yemeye devam edecekler,” diyen Sinatra “Bu nedenle neden fast foodları daha sağlıklı seçenekler haline getirmeyelim? Eğer insanları daha akıllıca gıda seçimleri yapmaya yönlendirirseniz, bu, sağlıklı yaşam ve kilo verme yolunda atılan doğru bir adım olur,” diye ekliyor.

Neler Yiyebilirsiniz

Fast Food Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

Diyet yapanlar Fast Food Diyeti listesindeki tavuk sandviç, acı biber, fırında patates, meyveli parfe ve hatta junior burgerleri yiyebilirler. Buna karşın, patates kızartmalarının ve yüksek oranda früktoz mısır şurubu içeren tatlı sodaların planın bir parçası olduğunu düşünmeyin. Aslında Fast Food diyetini uygularsanız, kızartmalardan uzak durmanız gerektiği için çok fazla sağlıksız yağ tüketmiş olmazsınız.     

Buna rağmen bu gıdaları özlemeyebilirsiniz. Sinatra, size, fast food ürünlerini içeren bir beslenme programını takip ederken yağ ve kalori alımını azaltmaya ilişkin önerilerle birlikte sevilen fast food gıdaları yerine daha sağlıklı seçenekler sunuyor.

Örneğin, 130 kalori daha az almak için ranch sosu yerine sirkeli zeytinyağlı sosu tercih edin (daha az sos kullanarak daha fazla kaloriyi uzaklaştırabilirsiniz). Tatlı sodalar yerine maden sodasını tercih ederek 310 kalori daha az alabilirsiniz. Mayonezi ve özel sosları unutun ve böylece sandviç başına 170 kalori daha az alın. 

Fast Food Diyeti aynı zamanda meşgul aileleri arabaya servis yapan mekanlara girmek yerine evde 15 dakika veya daha az sürede hazırlanabilecekleri besin değeri yüksek öğünler için bazı basit tarifler de sunuyor.

Nasıl İşe Yarıyor

Fast Food Diyeti: Nasıl İşe Yarıyor?

Plan oldukça basit. Yapmanız gereken önerilen gıda ve içecekleri tüketmek (günde 1500 kalorilik) ve her gün bir 1.5 km yürümek.

Sinatra "Gıda seçimlerinize dikkat ederek günde 250 kalori daha az alın ve 1.5 km yürüyün. Sonuç olarak bir günde 500 kaloriden kurtulur ve haftada yaklaşık yarım kilo verebilirsiniz. Bundan daha kolay ne olabilir?” diye konuşuyor.

Eğer bu planı düzenli olarak takip ederseniz yılda yaklaşık 20 kilo verebilirsiniz.

Ve yazara göre aç kalmayacaksınız. Mantıklı gıda seçimleri yaparak hem fast food yiyebilir hem de formda kalabilirsiniz.

Sinatra "Tavuk sandviç için tam tahıllı ekmek seçin ve içerisine marul ile domates ekleyin. Ayrıca mayonezden uzak durun. Böylece süper burgerden daha az kalori içerek tatmin edici bir sandviç yiyebilirsiniz,” diyor.

Uzmanlar Ne Diyor

Fast Food Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Bazı diyet uzmanları, fast foodların hiçbir zaman diyetinize dahil etmemeniz gereken yiyecekler olmadığını, çünkü eğer bu restoranlarda yediğiniz gıdalara ve porsiyonlara dikkat ederseniz kilo vererek formda kalabileceğinizi söylerek Fast Food Diyetini destekliyor.

Aynı zamanda, birçok kişinin yemek hazırlamaya vaktinin olmaması nedeniyle Fast Food Diyet planının gerçekçi olduğunu söylerken, düzenli egzersizin kilo verme planının önemli bir parçası olduğunun da altını çiziyorlar.   

Fakat Sinatra’nın planının tüm fast foodları içermemesi, diyete verilen ismi biraz yanıltıcı hale getirebiliyor çünkü başlığa bakarak istedikkleri her şeyi yemeye devam edebileceklerini düşünenler olabilir.

Doğrusu, tüm öğünlerinizi fast-food restoranlarında yiyorsanız, Beslenme Rehberi’ndeki önerileri yerine getirmeniz mümkün değil.

Bu nedenle, Fast Food Diyeti’nin fast-food restoranlarında yemek yendiğinde daha iyi seçimler yapabilmek için kılavuz olarak kullanılması; fakat bununla birlikte daha fazla meyve, sebze, salata ve tam tahıl tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca, her gün yeterli besin değerlerini aldığınızdan ve haftada birkaç kez ev yemeği yediğinizden emin olun.

Evde yemek hazırlarsanız, öğünlerinizde hangi malzemeleri kullandığınızı bilir ve yemeklerdeki kalori ve yağı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca meyve, sebze tüketimini arttırarak öğünlerinize lif ve tam tahılları eklemeyi kolaylaştırabilirsiniz. 

Tatlı içecekleri azaltmak dengeli beslenmenin önemli bir parçası olduğunu ve tatlı içecekler ve sodaların fazla oranda boş kalori içerdiğini de hatırlatmak gerekiyor. Eğer diyet yapanlar bu içeceklerin tüketimini azaltırlarsa, kalori tüketimini de azaltarak başarılı bir şekilde kilo verebilirler. 

Dikkat Edilecekler

Fast Food Diyeti: Düşündüren Kitap

Fast food dolu bir diyet ile kilo vermeyi hayal etmek zor olabilir; fakat diyetin rol modeli ve aynı zamanda reklam yıldızı Jared’e bakınca bu yapılabilir.

Daha iyi bir sonuç için, fast food restoranlarında daha iyi tercihler yapmada ve evde sağlıklı öğünler hazırlamada Fast Food Diyeti planını kullanın.

Herhangi bir diyetin başarılı olabilmesi için bu diyete uymanız ve kilo vermeye yardımcı olacak tavizler vermeniz gerekir. Fast food restoranlarında daha iyi seçimler yapabilmek için bu kitabı kılavuz olarak kullanarak kalori alımını azaltabilirsiniz.

Motive olmanız mı gerekiyor? Kilo vermenin görünüşünüz hakkında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacağını unutmayın. Daha da önemlisi kilo vermek kalp-damar rahatsızlıkları, tip 2 diyabet, bazı kanser türleri ve diğer kronik rahatsızlıkların riskini azaltarak daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı