Hastalık olarak değerlendirilmesi gereken ağız kokularının 5 tipi vardır. Bunlardan tip 1 ağızdan gelen, yani dil sırtındaki mikroorganizmaların oluşturduğu ağız kokusudur. Tip iki ağız kokusu, burun ve burnu çevreleyen sinüslerden gelen kokulardır. Tip 3 ağız kokusu sindirim kanalından gelir ve midede oluşan gazların mideyi yemek borusuna bağlayan kapaktan sızarak gelmesine bağlı kokulardır.

Tip 4 ağız kokusu, sürekli ilaç kullanımından ya da karaciğer ve böbrek yetmezliğine bağlı olarak kan gazlarından kaynaklanır. Kana geçen kimyasal kokulu maddeler akciğer yoluyla dışarı atılır ve buna nefes kokusu denir. Ağız kokusuyla nefes kokusunun aslında birbiriyle bir ilişkisi yoktur ve farklı bir hastalık olarak yorumlanmalıdır. Ağızda ne yapılırsa yapılsın, nefes kokusunu gidermek mümkün değildir.

Tip 5 ağız kokusu ise, psikolojik kaynaklıdır. Kişi ağzı kokmadığı halde, kendini bir ağız kokusu nedeni olarak görür. O da kişiye, sosyal yakınmaların biyolojik yansıması gibi gelir. Örneğin sevgilisinden ayrılma nedeninin ağız kokusu olduğunu düşünür.

Ağız kokusunun bir de fizyolojik olanı vardır fakat bu koku değildir. Her insan yataktan kalktığı zaman ağzında kötü bir koku hisseder. Buna tip 0 ağız kokusu veya fizyolojik ağız kokusu denir.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı