Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri erkeklerde ilk sırada kadınlarda ikinci sırada ölüme neden olan kanser türüdür. Genel olarak 45 yaşın altında nadiren görülen akciğer kanserinde yaş ve yaşam tarzı oldukça önemli etkenlerdir. Akciğer kanseri iki gruba ayrılır; küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseridir. Küçük hücreli akciğer kanseri hızlı büyür ve vücudun diğer yerlerine daha çabuk yayılır. Akciğer kanserinde %85 sigara neden olarak gösterilirken, sigaraya başlama yaşı, içme süresi ve içilen sigara sayısı kanserin oluşma sürecini belirler. Sigara dışında pasif içicilik, genetik yatkınlık, asbest, radon gazı ve hava kirliliğine maruz kalmak ve içme sularında bulunan yüksek düzeyde arsenik maddesi de akciğer kanserini tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Peki, ilk evrelerinde hiçbir belirti göstermeyen akciğer kanserinin ilerleyen evrelerde ortaya çıkan belirtileri nelerdir biliyor musunuz?

Öksürük

En sık rastlanan şikâyet nefes darlığı ve öksürüktür. Hemen hemen tüm akciğer kanseri hastalarının yaşadığı bir problem olan öksürük kanser ilerledikçe kanlı balgam olarak çıkabilir.

Göğüs Ağrısı

Nefes darlığı, öksürük, kanlı balgam gibi üst solunum yollarında oluşan rahatsızlıklara ek olarak göğüs ağrısı sık rastlanan şikâyetlerden biridir.

Ateş

Akciğer kanseri hastaları için yüksek ateş ve baş ağrısı da yaygın semptomlar arasında yer almaktadır.

Kansızlık

Akciğer kanserinin türüne bağlı olarak ortaya çıkan kansızlığın şiddeti küçük hücreleri akciğer kanserinde daha fazladır. Hızlı büyüyen ve çabuk yayılan küçük hücreli akciğer kanseri genel olarak kemik, karaciğer, beyin ve böbrek üstü bezlerine yayılarak vücuda büyük ölçüde zarar verir.

Omuz ve Kol Ağrısı

Kemiklere de sıçrayabilen akciğer kanseri omuz ve kol bölgesinde ağrılar meydana getirebilir.

Yutma Güçlüğü

Akciğer kanserinin yol açtığı şikâyetlerden biri de yutma güçlüğüdür. Buna bağlı olarak hastalarda iştahsızlık ve kilo kaybı da meydana gelir.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Hemen hemen tüm kanser türlerinin yol açtığı iştahsızlık ve kilo kaybı belirleyici olmasa da akciğer kanserinde de saptanan bulgular arasında yer almaktadır.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı