Nedir

Alın gerdirme genellikle yaşlanmayla ilgili durumları tedavi etmek için uygulanır. Daha uyumlu bir yüz elde etmek için yapılan kozmetik işlemlerle bağlantılı olarak yapılabilir. Alın gerdirme kalıtsal özelliklerin tedavisinde uygundur. Düşük kaşa sahip olan, stres veya kasların aşırı hareketinden kaynaklanan derin alın izlerine sahip genç yetişkinler alın gerdirme işleminden faydalanabilirler. 

Uygun Bir Aday Mıyım

Aşağıdaki koşulların biri veya bütünü, alın gerdirme için uygun bir aday olduğunuzu gösterir:
  • Üzgün ve yorgun bir görünün veren sarkmış veya düşük kaşlar
  • Alında derin yatay kıvrımlar
  • Kaşlar arasında bazen de burun ucunun çaprazındaki alın çizgileri veya kırışıklıklar
Yüz, genellikle ilk görünür yaşlanma belirtilerini gösterir. Yerçekimi ve kaş şekillerindeki ve yerlerindeki değişiklikler, kaş bölgesinin yaşlı görünmesine neden olur.  Alın gerdirme veya yüz gerdirme için değerlendirme talep eden hastaların çoğu, yüz özelliklerinin onların genç yapılarını ve enerji düzeylerini yansıtmadığını düşünürler. Görünüşlerini canlandırmanın ve yenilemenin yollarını ararlar. Yüzü ve boynu pürüzsüzleştiren, alt doku ve kasları sıkılaştıran ve fazla deriyi alan alın gerdirme işlemlerinin birçok çeşidi vardır. Kısaca, alın gerdirme genç ruhunuzu daha iyi yansıtmanız için size geçmişe dönmeniz için imkan sağlar.

Plastik cerrahım beni yüz gerdirme için nasıl değerlendirecek

Ameliyat öncesi danışma esnasında, cerrahınız size geçmişiniz hakkında inceleme ve fiziksel inceleme yapacaktır. Fiziksel inceleme esnasında, yüz kırışıklarınızın ve kıvrımlarınızın boyutunun yanı sıra, yüz kemik yapınız, alt deri yapısı, deri kalınlığı, doku ve esnekliği değerlendirilecektir. Bu bilgi, yapılacak olan işlemin cerrahi plan ve amaçlarını oluşturmak için kullanılacaktır. Genel olarak, alın gerdirme ameliyatı çok yönlü bir işlemdir ve cerrahınız size en rahat hissedeceği ve size en az riski sunan yöntemi anlatacaktır. Plastik cerrahınız, sizin söylediklerinizi baz alarak ulaşmayı istediğiniz sonuçlar doğrultusunda elde edeceği en iyi cerrahi yönetimi seçecektir.

Nasıl Yapılır

Alın gerdirme işlemleri gelişmeye devam etmektedir. Yıllar geçtikçe işlemler, küçük kesiklerden, daha karmaşık, endoskopik yöntemlerine dönüşmüştür. Alın gerdirme işlemi genellikle kafatasının saçlı kısmındaki kesikleri kapsar. Genellikle, kesikler kafatasında ve/veya üst göz kapaklarında oluşturulur. Kesikler oluştuğunda, deri birçok derecede oyulur ve alnın derin katmanları gerilir. Kaşları düşüren kaslar kesilebilir. Deri ve alt tabakalar sıklıkla sabitlenir veya kemiğe tutturulur. Bu sonuçlar yerçekiminin etkilerinin tersine çevrilmesi ve alına daha genç bir hat vermek için yüzdeki yumuşak dokuların sıkılaştırılmasıdır. 

Standart Yöntem

Birçok örnekte, kesik, kafatasının çaprazından, kulakların altından başlayarak saçların içine saklayarak yapılır. Bazen saç çizgisinin önüne bazı durumlarda kafatasının ortalarına doğru yapılır. Kesik iyileştiğinde fark edilmeyecek şekilde yapılır. Alın gerdirme kesiğiniz boyunca plastik cerrahınız, kırışıklığa ve alın çizgilerine neden olan kasların kısımlarını, alabilir veya değiştirebilir ve kaşlarınızı daha memnun edici bir seviyeye çıkarır.

Bazen, eğer endişeniz kaşlarınız veya burnunuzun ucunun çaprazındaki alın çizgileriyse, bu sorunları gidermek için sınırlı bir endoskopik işlem yapılabilir.

Riskler

Neyse ki önemli alın gerdirme komplikasyonlarına çok sık rastlanmıyor. Her yıl binlerce insan başarılı alın gerdirme ameliyatı geçiriyor ve sonuçlardan memnun. Ama bu ameliyat düşünen bir kişi aynı zamanda, ameliyatın hem risklerini hem de yararlarını göz önünde bulundurmalıdır. Bu değerlendirmeler en iyi, cerrahınızla veya onun nitelikli personel üyelerinden birisiyle konuşarak yapılabilir.

Olabilecek muhtemel komplikasyonlar, hematom (kanın deri altında toplanması), enfeksiyon ve anesteziye verilen tepkiyi kapsar. Plastik cerrahlar, yüz deri ve dokularını güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için yöntemler üzerinde eğitilseler de geçici olmalarına rağmen alt deri yaralanmaları mümkündür.  Alın gerdirme kesikleri genellikle fark edilmezler ama iyileşme sürecindeki bireysel farklılıklar nedeniyle tam olarak tahmin edilemez. Tavsiyeleri ve doktorunuz tarafından size verilen talimatları dikkate alarak hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası riskleri minimuma indirebilirsiniz. 

Ameliyat Öncesi

Eğer sigara kullanıyorsanız, ameliyatın güzel geçmesi adına sizden sigarayı bırakmanız istenecektir. Aspirin, steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar ve bazı vitaminler/hemeopatik rejimanlar gibi kanama riskini artırabilecek belli başlı ilaçlara ameliyat öncesinde devam edilmemelidir. Saçlarınız kısaysa sizden kesikleriniz iyileşirken onları saklayacak kadar saçlarınızı uzatmanız istenebilir. Saçlarınıza uygulanan herhangi bir kimyasal işlem ameliyattan önce uygulanmalıdır, çünkü bu işlemleri ameliyattan bir ay öncesinde yaptıramazsınız. Eğer alın gerdirme ameliyatınız ayakta yapılacaksa, sizi eve bırakacak birini ayarladığınızdan ve ameliyat sonrasında en azından bir gece sizinle kalacak biri olacağından emin olun. 

Ameliyat Sırasında

Alın gerdirme ameliyatınız akredite olmuş bir hastanede, bağımsız ayakta tedavi edilen tesiste veya muayenehaneye bağlı cerrahi odada yapılabilir. İşlem süresince ilaçlar rahatlığınız için kullanılır. Siz ve plastik cerrahınız, ne tür bir anestezi yapılacağına, intravenöz sedasyon mu yoksa genel anestezi mi olacağına önceden karar vermiş olacaksınız. Ameliyat boyunca güvenliğiniz için, kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınızdaki dolaşan oksijen miktarını kontrol etmek amacıyla birçok monitör kullanılır.

Ameliyat tamamlandığında, bir iyileştirme alanına alınacaksınız. Yüzünüzün etrafına bir bandaj sarılmış olabilir. Bazen çekilmediği takdirde toplanabilecek olan sıvıyı çekmesi amacıyla derinin altına küçük tüpler yerleştirilebilir.

Alın gerdirme ameliyatından sonra nadiren rahatsızlık hissi olabilir. Ama yaşadığınız herhangi bir rahatsızlık, gerektiğinde ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınacaktır.

Bazı hastalar hastanede veya hastane tesisinde gece kalıyor olmalarına rağmen, siz birkaç saat sonra eve gitmeye müsaade edilebilirsiniz. 

İyileşme Süreci

İyileşme sürecinin kişiden kişiye büyük oranda değiştiğinin farkında olmak büyük önem taşır. Ameliyat sonrası ilk şişmeyi önlemek için kafanın değerlendirilmesi çok faydalı olacaktır. Ayrıca cerrahınız size belirli aralıklarla buz torbası kullanmanızı tavsiye edecektir.

Ameliyattan sonra ilk birkaç günü içinde Aspirin, steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar kullanmaktan kaçının. İyileşme sürecinde gecikme yaşamamak için sigara kullanımından ve pasif içici olarak sigaraya maruz kalmaktan kaçının.


İlk olarak nasıl görüneceğim ve nasıl hissedeceğim?

Sargılar ve direnler alındığında, yüzün bazı bölgelerinde diğerlerinden fazla şişlik ve leke olabilir. Bu pürüzlü ve geçici asimetri yüzünden panik yapmayın, Bu normaldir. En çok şişkinlik ilk 24-48 saat içinde tespit edilirken en çok morarma 2 hafta içinde geçer. Kapatıcı makyaja genellikle ilk haftadan sonra izin verilir. Ameliyattan sonra, birkaç ay içinde geçebilecek uyuşukluk hissi hissedebilirsiniz.

Bazı hastalar hafif şişliğin birkaç hafta sürdüğünü düşünürler. Dikişlerin çoğu ameliyatın ilk bir haftasında alınır.

Gerdirme, kıvırma ve kaldırma ameliyat sonrası ilk zamanlarda yapılmamalıdır çünkü bu aktiviteler kanamaya neden olur.

Cerrahınız size, sargıların ve kesiklerinizin bakımıyla, analjezikler ve diğer ilaçlarınızla ilgili talimatlar, yapmanız gereken özel şeyler ve iyileşme sürecini değerlendirmek için ne zaman muayenehanesine gitmeniz gerektiğiyle ilgili talimatlar verecektir. Şişliklerinizin tam anlamıyla geçmesi birkaç ay alabilir ve 6 aya kadar kesik yara izleriniz tam olarak geçer. Güneşe korunmasız maruz kalmak ve sigara kullanımı gibi ameliyatın yararlarını azaltacak faktörlerden kaçınmak büyük önem arz eder.

Sonuçlar

Alın gerdirme ameliyatınızın sonuçları, cerrahınız ve sizin birlikte belirlediğiniz özel amaçların yanı sıra, ameliyat öncesi görünüşünüze de bağlı olarak hafif veya ağır olabilir.  İyileşme süreci yavaş yavaş ilerlediği için, "yeni görünüşünüzün” net bir görüntüsünü almak için birkaç haftadan fazla bekleyebilirsiniz. Küçük ek değişiklikler veya yüzünüzdeki şişliklerin inmesi yüz gerdirme ameliyatınızın ardından birkaç aydan fazla bir sürede meydana gelebilir.

Plastik Cerrahınızla İlişki İçinde Olma

İyileşmenizin değerlendirildiği, belirlenmiş aralıklarla tedavi sonrası bakımınız için plastik cerrahınızın muayenehanesine yeniden geleceksiniz.
Cerrahınızla olan ilişkinizin ameliyathaneyi terk ettiğinizde bitmediğini unutmayın. Eğer iyileşme sürecinde alın gerdirme ameliyatıyla ilgili sorularınız ve kaygılarınız varsa veya daha sonraki bir zamanda ek bilgiye ihtiyaç duyarsanız, cerrahınızla iletişime geçin. 

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

HOCAM BEN 2 AY ÖNCE SAĞ EL BAŞ PARMAK TENDON KESİYİ AMELİYATI OLDUM TENDON %90 KESİKMİŞ DİKTİLER YAPTILAR 1 GÜN ÖNCEDE BEN BİRAZ ELİMİ GERDİRDİM VE GI... devamı