Zolpidem olarak da bilinen Ambien sedatif hipnotik ilaçlar olarak bilinen gruba dahildir ve beyin aktivitesini azaltarak uykuyu destekler. İnsomnia hastası kişilerde genellikle beyinde kimyasal dengesizlikler olur ve Ambien bu dengesizlikleri azaltmaya yardımcıdır. Birçok birey için uyku bozukluklarında etkili olsa da önemli yan etkileri görülebilir.

Ambienin önemli olumsuz etkileri arasında kullanıcının tam olarak uyanık değilken cinsel ilişkiye girdiği, araba kullandığı ve yemek hazırladığı kompleks davranışların görülmesi vardır. Uyurgezerlik elbette bu davranışların entegre bir parçasıdır ve kişi uyandıktan sonra uyurgezerliği veya diğer davranışları hatırlamaz.

Ambien görsel veya işitsel halüsinasyonlara, anormal düşüncelere, kendini kontrolün azalmasına, asabiyete yol açabilir. Bu etkiler kişinin uyurgezerlik, uyurken araba sürme gibi kompleks davranışlar sırasında beklenmedik şekilde davranmalarına sebep olur. Böylece kendileri veya diğer kişiler için tehlike arz edebilirler.

Alkol veya merkezi sinir sistemini etkileyen diğer ilaçlar Ambien’in uyurgezerlik veya diğer yan etkilerinin olasılığını artırabilir. Bunların arasında nöbet ilaçları, antidepresan ilaçlar, anksiyete ilaçları, sedatifler ve yatıştırıcılar yer alır. Hasta, kendisine Ambien öneren doktora tüm ilaç kullanımını açıklamalıdır.

Ambien'in uyurgezerlik ve diğer etkilerinin riskini azaltmak için sadece önerilen miktarda ilaç alın. İlacı yatmadan hemen önce almak ve yatakta en az 7-8 saat kalacak şekilde plan yapmak tavsiye edilir.

Ambien’in uyurgezerlik gibi yan etkileri görülürse ilacı veren doktora hemen danışmak gerekir. Uyurken araç kullanmaya veya diğer tehlikeli davranışlara yol açıyorsa ilacı bırakmak önerilmektedir. 

Uzm. Dr. Hikmet ALOĞLU

17 yaşında oğlumun uyurgezerlik durumu düzelmiyor ilaç tedavisi aldık fakat düzelmedi kendisine zarar verecek durumda nasıl tedavi olur tedavi başarıl... devamı