Çoğu kişi yasemin ya da lavanta gibi güzel kokuların sakinleştirici etkilerini hissetmiştir. Ancak yeni bir çalışmaya göre anksiyete (kaygı) nötr kokuların kötü gibi algılanmasına sebep olup stresi artırarak kişiyi kısır bir döngüye sokabilir. Wisconsin – Madison Üniversitesi’nden araştırmacılar fonksiyonel MRI kullanarak anksiyeteyi ortaya çıkarmak için rahatsız edici resimler ve yazılar gösterilen bir düzine gönüllünün beynini görüntüledi.

MRI’a girmeden önce gönüllülerden bir grup nötr kokuyu değerlendirmeleri istendi. Kazalar ve savaş gibi rahatsız edici görüntüleri izledikten sonra gönüllülerden kokuları tekrar değerlendirmeleri istendi. Sonuçlara göre anksiyete ve stres yaşadıktan sonra kişiler önceden nötr olarak değerlendirdiği kokuları negatif / kötü olarak değerlendirdi. Anksiyete yükseldikçe negatif değerlendirme de arttı.

MRI sürecinde araştırmacılar beyindeki iki bağımsız akımın anksiyete durumunda birbirlerine bağlı hale geldiğini gözlemledi. Bu akımlardan biri koku işlemesiyken diğeri duygularla ilgiliydi. Normal koşullar altında beynin bu iki işlevi arasında çok sınırlı kesişim vardır. Ancak anksiyete anında iki akım birleşik bir ağ oluşturdular. Normal koku almada sadece bu duyunun sistemi çalışırken anksiyete anında duygusal sistem de bunun bir parçası oluyor. Anksiyete ve stresin normal kokuları negatife çevirmesi bir kısır döngü yaratarak stres ve endişenin daha da artmasına yol açabilir ve depresyonla ilişkili olabilir.

Araştırmanın öncesinde kokuların duygularla etkileşimi genel olarak bilinmiyordu. Anksiyete sonucunda dünyayı daha kötü algılamak etkilerin birikmesini sağlayarak klinik problemlere yol açabilir.  

İLGİLİ MAKALE

Sinestezi

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı