Sonuçları Archives of General Psychiatry dergisinin internet sayfasında yayımlanan meta analizde, Chicago üniversitesinden kamu sağlığı uzmanı, psikiyatrist Robert Gibbons ile Columbia üniversitesinden intihar uzmanı, psikiyatrist John Mann, 41 araştırmadan, venlafaksin veya fluoksetin etken maddelerini içeren ilaçlarla tedavi görmüş, 9000'in üzerinde genç, yetişkin ve geriatrik hastanın verilerini değerlendirdi.

Gibbons ve Mann, araştırmalarında, ilaç firmaları ve Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsünde görevli bilim insanlarının kısmen henüz yayımlanmamış verilerini de kullandı ve tüm hastalar için uzun vadeli gelişim tablosu çıkarabildi.

Sonuçların, hasta ve doktorların tedavi sürecinde ilaç kullanma korkusunu yenmelerine yardımcı olacağını umduğunu belirten Gibbons, en büyük intihar riskinin, tedavi edilmeyen veya teşhis edilmemiş depresyonlarda bulunduğunu kaydetti.

Araştırma ayrıca bir kez daha intihar eğilimi konusunun ne kadar karmaşık olduğunu gösterdi. Araştırma, söz konusu ilaçların yetişkin ve yaşlılarda intihar riskini düşürürken, depresyon belirtilerini azaltmalarına rağmen neden çocuk ve yetişkinlerde bu riski düşüremediğine dair fikir vermedi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 15 Ekim 2004'te, antidepresan üreten firmalardan, ilacın prospektüsüne, çocuk ve gençlerde intihar riskini artırabileceğine dair uyarı eklemelerini talep etti.

FDA 2006'da bu talebini genişleterek, 18-25 yaş aralığının da uyarıda yer almasını sağladı.

FDA ilk uyarısını, 25 klinik testin sonucunda intihar riskinde istatistiki olarak az, ancak belirgin bir artış görülmesi üzerine yapmıştı.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merabalar ben 3 aydir evliyim dogal korunuyoruz sonradan cocuk olmama riski varmi... devamı