Tekrarlanan, baştan savma yanıtlar

“Gerçekten mi? Gerçekten mi? İlginç. Gerçekten mi?” ya da “Bu harika” diyen biri muhtemelen konuyla ilgilenmiyordur.

Basit sorular

Sıkılan insanlar basit sorular sorarlar. “Ne zaman taşındın?” “Ne zaman gittin?” İlgilenen insanlar hem meraktan hem nezaketen daha karmaşık sorular sorarlar.

Sözü kesme

Kulağa kaba gelse de sözü kesme iyi bir işarettir. Kişinin bir şey söylemek için can attığını, bu da ilgili olduğunu gösterir.

Açıklama isteği

Söylediklerinizle gerçekten ilgilenen birinin ayrıntıya veya açıklamaya ihtiyacı olacaktır. “Bu terim ne anlama geliyor?” “Bu, tam olarak ne zaman meydana geldi?” “Geriye dönüp bana ilk ne olduğunu anlatır mısın?” gibi sorular o kişinin söylediklerinizi yakından takip etmeye çalıştığını gösterir.

Konuşma zamanının dengesizliği

Birçok insan zevkle, bir sohbette konuşmanın yüzde seksenini yaptıklarını çünkü insanların onları büyüleyici bulduklarını varsayar. Bazen bu doğrudur, bir sohbet dinleyicinin arzu ettiği bilginin büyük bir yüklemesini kapsar; bu tatmin edici türde bir sohbettir. Ama genelde, konuyla ilgilenen kişilerin kendi söyleyecek şeyleri olur; görüşlerini, bilgilerini ve deneyimlerini eklemek isterler. Bunları yapmıyorlarsa muhtemelen sohbetin daha çabuk bitmesini istiyorlardır.

Vücut pozisyonu

İyi bağlantı kuran insanlar genelde yüz yüze gelmek için tamamen dönerler. Kısmen dönmüş biri sohbeti tamamen kabullenmiyordur. İlgilenen birisi geriye yaslanmak yerine dik oturur, dikkatini kağıtlara, etrafa veya telefonuna yöneltmek yerine konuşan kişiye odaklanır.

Dinleyici duruşu

1885 yılında, Sör Francis Galton “Huzursuzlanmanın Ölçütü” adında bir makale yazdı. İnsanların sıkıldıklarında kambur durduklarını veya yana yattıklarını, o yüzden bir konuşmacı dinleyicilerin sıkıntısını ne kadar yatay duyduklarından ölçebileceğini tespit etti. Ayrıca, dikkatli insanlar daha az eğilir; sıkılmış insanlarsa daha fazla eğilir. Dimdik ve hareketsiz dinleyiciler ilgilidir ama eğik ve kımıldanan dinleyiciler sıkılmıştır.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

dizimin üzerine bastığımda vemerdiven çıtığımda çok ağrı oluyor birde sol elimde soliki parmağımda bez sıktığımda ağrı oluyor cam kırılır gibi oturup ... devamı