Sebepleri

Sebepler

Aort kapak yetmezliğine sebep olabilen sorunlar şöyle sıralanabilir:

  • Kalsiyum, aort kapakta toplanır. Siz yaşlandıkça kalsiyum, kapakta kapağı sertleştirerek ve kalınlaşarak toplanır. Bu toplanma zamanla olur, böylece belirtiler 65 yaşından sonraki bir zamana kadar genelde ortaya çıkmaz. Damar sertliği riskini arttıran şeylerin çoğu, aort kapak darlığına sahip olmanızı daha olası hale getirir. Bunlar arasında sigara içme, erkek olma veya yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı veya şeker hastalığına sahip olma sayılabilir.
  • Doğuştan gelen bir kalp rahatsızlığı olabilir. Bazı bebekler, normalde üç olan kapakçık yerine sadece iki tane olan aort kapaklı olarak doğarlar. Buna, ikili-kapakçık denir ve kanın akması için daha küçük bir açılmaya izin verir. Bu vakada belirtiler, genelde 40 yaş civarında başlar.   
  • Ateşli romatizma veya endokardit (kalp içzarı iltihabı). Bu iltihaplanmalar, kapağa zarar verir.

Belirtileri

Belirtiler

Aort kapak darlığı, yavaş ilerleyen bir süreçtir. Yıllarca hatta onlarca yıl, herhangi bir belirti hissetmezsiniz. Ama bir noktada kapak, o kadar daralması (çoğunlukla normal ölçüsünün dörtte biri olabilir) muhtemeldir ki sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Aort kapak darlığı kötüleştikçe, aşağıdaki gibi belirtilere sahip olabilirsiniz:

  • Göğüs ağrısı (boğaz iltihabı, anjin). Göğsünüzde ağır, gergin bir his olabilir. Göğüs ağrısı, kalbin daha çok çalıştığı zaman egzersizle çoğunlukla ortaya çıkar.
  • Çoğunlukla hareket halinden sonra sersem gibi hissetmek veya bayılmak.
  • Hareket halindeyken yorgun hissetmek veya nefes darlığı çekmek.
  • Hızlı, yavaş veya düzensiz kalp atışı (kalp ritim bozukluğu).
  • Kalbinizin düzensiz vurduğuna, koşturduğuna veya çarptığına dair bir his (kalp çarpıntısı).

Bu belirtilerden herhangi biri dikkatinizi çekmeye başlarsa, doktorunuzu hemen o anda haberdar edin. Belirtileriniz varsa, tedavi görmeniz gerekecektir. Belirtileriniz olduğu sıralar durumunuz muhtemelen ciddidir. Belirtileriniz varsa, aynı zamanda ani ölüm riskiniz yüksektir.

Teşhisi

Teşhis

Çoğu insan, doktorları düzenli genel sağlık muayenesi sırasında bir kalp homurtusu duyduğu zaman aort kapak darlığına sahip olduklarını öğrenirler. Teşhisten emin olmak için doktorunuz sizden, kalbinizin hareketli resimlerini gösteren bir ekokardiyogram çektirmenizi isteyebilir. Kalbinizin ne kadar iyi çalıştığını bilebilmesi için doktorunuza yardımcı olabilecek diğer testleri de yaptırabilirsiniz.

Tedavisi

Tedavi

Belirtiler ilerledikçe, muhtemelen derhal ameliyat olmanız gerekecektir. Aort kapağının yenisiyle değiştirme ameliyatı, çoğu insan için en iyi tedavidir. Aort kapağın yenisiyle değiştirme ameliyatına dair slayt sunumuna bakınız. Genç insanlar veya açık-kalp ameliyatını yaptıramayacak insanlar, kapağın açılmasını genişletmek için balon valvüloplasti (kapağı balonla genişletme) adı verilen diğer bir tür ameliyat olabilirler.

Belirtileri göstermeye başladıktan sonra ameliyat olmazsanız, birden ölebilirsiniz veya kalp yetmezliği ilerleyebilir. Ciddi aort kapak darlığı belirtilerine sahip olan çoğu insan, kalp kapağını yenisiyle değiştirme ameliyatını yaptırmazsa 2 ile 5 yıl içinde ölürler. Ameliyat, daha normal bir yaşam ömrüne sahip olmanıza yardımcı olur.

Eğer belirtileri göstermiyorsanız, doktorunuz kalbinizi kontrol etmek için sizi düzenli olarak görecektir. Muhtemelen ameliyat olmayacaksınız. Belirtileri gösterene kadar, ameliyat büyük ihtimalle hastalığın kendisinden daha riskli olabilir.

İlaçlar, hastalığı iyileştirmez. Ama aort kapak darlığının sebep olduğu bazı sorunları tedavi edebilir. Düzensiz kalp ritimlerini veya kan pıhtılarını engellemek için kan seyrelticileri (pıhtı önleyiciler) kontrol etmeye yardımcı olan ilaçlar almanız gerekebilir.

Nedir

Aort Kapak Darlığı

Kalbin dört odacığı vardır. Alt sol odacıkta (sol karıncık), aort kapak tek çıkışlı bir kapı gibi çalışır. Kalp pompaladığında aort kapak, sol karıncıktan oksijence zengin kanın ana atardamar adı verilen daha geniş bir kan damarına akmasına izin vermek üzere açılır. Sonra kan, ana atardamar yoluyla vücudun geri kalanına akar. 

Aort kapak darlığı, bu kapağın daraldığı ve tam olarak açılmadığı anlamına gelir. Kalp, daha küçük açılışla kanı pompalamak için daha çok çalışır. Kalp, bunu yıllarca yapabilir, ama zamanla yıpranır. Vücudunuzun ihtiyacı kadar kanı artık yollayamaz. Tedavi görmezseniz, kalp yetmezliği gelişebilir.

Özer SELİMOĞLU

hocam merhabalar eşimin rapor sonucu şu şekilde:sol ventikül E.D:5,4 sol ventrikül E.S :3.2 septum:1 arka duvar :1 %EF:60 sol artiyum:3,5X3,7X4,1 aor... devamı