Nedir

Omurilik Daralması

Omurilik daralması denilen [Cervical spinal stenosis] durum, omuriliğin boyun civarında daralmasıdır. Omurilik, omurilik kolonunu omurgayı oluşturan bir açık kemik alanıdır. Omurilik, beynin alt tarafından belin alt kısmına kadar uzanan omurga kanalı içersindeki sinirlerden oluşur. Bu sinirler bizim hissetmemizi, hareket etmemizi ve bağırsak ve idrar boşaltım sistemi gibi vücut fonksiyonlarımızı kontrol etmemizi sağlarlar. Cervical spinal stenosiste omurga kanalı daralır ve sinir yollarını sıkar ve buna baskı yapar böylece omurilikte rahatsızlık ve yaralanmaya yol açabilir.  Baş ve göğüs arasındaki yedi adet omur cervical, yani boyun bölgesindeki omurgayı oluşturur. Buradaki sinirlerin sıkıştırılması omurilik fonksiyonlarını etkileyebilir boyunda, kollarda ve bacaklarda uyuşmaya neden olabilir.

Sebepleri

Sebepler

Omurilik yaşa bağlı olarak omurganın alacağı şekille bağlantılıdır ve dolayısıyla en çok 50 yaşın üzerinde insanlarda görülür. Yaşlanma süreci disklerde şişmeye neden olur. Omur kemikleri arasındaki süngerimsi diskler, kirişleri bağlayan dokulardan veya normal kemiklerden daha fazla şişer. Yaşlanma ayrıca kemikleri örten kıkırdak dokuların zedelenmesine ve bazı kemiklerin aşırı büyümesine de yol açar. Bütün bu durumlar omurilikte daralmaya neden olmaktadır.

Belirtileri

Belirtiler

Elli yaşın üzerindeki hemen hemen her insanda bir şekilde omurilik daralması görülür; ancak belirtileri hissetmezler. Boyun bölgesindeki omurilik daralması sinirlerde sıkışmaya yol açmadıkça hastalık belirtileri hissedilmez. Belirtiler uzun bir zaman sürecinde ortaya çıkar şu şekilde görülür:

  • Boyun, omuz, kollar, eller ve bacaklarda tutulma, uyuşma ve ağrı
  • Yürüme esnasında kafa karışıklığı ve sendeleme gibi denge ve koordinasyon problemleri… Omuriliğin zarar görmesi halinde omurilik daralması felce yol açar.
  • Barsak ve idrar kontrolü.

Teşhisi

 Teşhis

Omurilik daralmasının teşhisi kişinin belirtilerle ilgili geçmişine ve fiziki muayeneyle anlaşılır. Doktor hastaya boyun hareketleri esnasında ağrı, uyuşma ve zayıflık hissedip hissetmediğini sorar.  Doktorunuz şüphe taşıyorsa sizden boyun ve beldeki omurilik daralmasını anlamak amacıyla görüntü tetkikleri isteyecektir. Bu görüntü testleri ise x ray röntgen filmi, omurilik MR’ı, tomografi ve CT taraması olacaktır.

Tedavisi

Tedavi

Belirtilerin hafif seyrettiği vakalarda ağrıları hafifletmek, için ilaç tedavisi uygulanır, hastanın güçlü kalmasını ve esnekliğini sağlamak amacıyla eksersiz ve fizyoterapi tavsiye edilir, Belirtilerin şiddetli seyretmesi veya görüntü tetkiklerinde sinirler üzerine bir baskı uygulandığı ya da sinirleri sıkıştırıldığının görülmesi halinde doktor hastaya kesin rahatlık sağlamak amacıyla cerrahi operasyon önerecektir. Ameliyat esnasında sinir yoluna baskı yapan kemik, disk ya da dokunun alınması gerekmektedir. Omurlar cerrahi müdahale esnasında omurganın sabit durmasın sağlamak amacıyla birbirlerine yapıştırılırlar.

Boyunda omurilik daralması sinir sistemi üzerinde potansiyel olarak ciddi problemdir. Barsak ve idrarda boşaltım kontrolü, ellerde, kollarda ve bacaklarda kalıcı güç ve his kaybı ve zayıflık gibi kalıcı problemlere doğurabilir. Doktorunuz sizin şiddetli ağrı, zayıflık veya uyuşma gibi şikâyetlerinizi beklemeksizin sinirler üzerinde oluşmuş bulunan bir baskıyı ortadan kaldırmak için gerekeni yapacaktır.

İLGİLİ MAKALE

Hidrosefali Nedir?

Op. Dr. Salih AYDIN

Hocam 1 yıl önce ayak uyuşmasından emar cektirdim... belfıtığı teşhisi konuldu .tokat dr cengiz cepoğlu gittim acil amaliyet oldum 1,5 ay sonra raha... devamı