Arpacığın iki ana türü vardır. Yaygın olarak dış arpacık şeklinde bilinen arpacık, göz kapağının dışında görülürken iç arpacık, göz kapağının içinde bulunur. Her iki arpacık türüne de aynı stafilokok bakterisi yol açar ancak arpacık türlerini ayırt etmek üzere akılda tutulması gereken belirli faktörler bulunmaktadır.

  1. Dış arpacık için kirpiklere bakın. Dış arpacık, en yaygın arpacık türüdür ve bazen hordeolum olarak anılır. Genellikte kökten başlayıp ilerleyerek kirpik folikülü üzerinde ortaya çıkar ve göz kapağının şişmesine yol açar.
  2. Dış arpacığı, görünüşüne ve belirtilerine bakarak tanımayı öğrenin. Genellikle göz kapağının içinde biriken ve iltihaba bağlı olarak büyüyen küçük kırmızı bir kabartı görülür. Bu arpacık türü, diyabet ve bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları bulunanlarda ayrıca akne veya diğer cilt rahatsızlıklarından muzdarip kişilerde yaygındır.
  3. Yol açabilecekleri ağrı miktarına dayanarak göz kapaklarınızın yüzeyinin altındaki arpacıkları hissetmeye çalışın. Göz kapağının altındaki yerine bağlı olarak iç arpacık genellikle görünmez ve dolayısıyla yalnızca görünüşüne bakarak, dış arpacıktan ayırt etmek mümkün değildir. İç arpacık, üst göz kapağında görülen dış arpacığa göre sıklıkla alt göz kapağının altında bulunur ve göz kapağının bir bölümünün ya da tamamının iltihaplanmasına sebep olabilir.
  4. İç arpacığın daha şiddetli enfeksiyonların göstergesi olabileceğini ve dolayısıyla genellikle daha ağrılı olduğunu aklınızda bulundurun. İç arpacık, genellikle göz kapağının altındaki bezlerde başlar ve büyüdükçe daha çok rahatsızlık verir. İçerisindeki iltihap boşaltılmazsa daha ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabilir.
  5. Arpacık türlerini genel olarak geçen zamana göre ayırt edebilirsiniz. Dış arpacık genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşirken iç arpacığın boşaltılması için doktora başvurulması gerekir. Her iki durumda da düzgün tedavi edilirlerse kalıcı hasar veya yara izi bırakmadan iyileşirler.

Uzm. Dr. Cenk Kiper

Selamın Aleyküm Merhaba: Doktor bey benim penisimin başında ben türü kahve rengi lekeler oluştu bu durum beni gerçekten rahatsız ediyor nasıl kurtulab... devamı