Nedir

Gözlüklerinden kurtulmak isteyen ancak lazer tedavisine uygun olmayan hastalar yapılışı katarakt operasyonuna benzeyen göz içi mercek operasyonları gözlüklerinden kurtulabilirler. Bu teknikte göze 3 mm. den küçük bir kesiden girilir, lensin zarı yuvarlak olarak çıkarılır, göz merceği ultrason dalgaları veren bir cihaz ile sıvılaştırılarak emilir, yerine katlanabilir yeni göz merceği yerleştirilir. Bu yönteme Clear ( şeffaf ) lens değişimi denilmektedir. 3mm''lik kesiden gözün içine sokularak yerleştirildikten sonra vücut ısısıyla normal şeklini almaktadır. Bu ameliyat sonrasında görme 1-2 gün içinde normal seviyesine ulaşır.

Mercekler

Ameliyatta kullanılan mercekler

Standart IOL Gözü lazer tedavisine uygun olmayan ama gözlüklerinden kurtulmak isteyen yüksek miyop ve hipermetrop görme kusuru olan hastalara refraktif lens değişimi (şeffaf lens değişimi) ameliyatı yapılır. Bu ameliyattan sonra, uzağı gözlüksüz net görenlerin yakın için gözlük kullanmaları gerekebilir.

Multifocal IOL Bu lenslerin en önemli özelliği yakın ve uzak gözlük ihtiyacının aynı anda ortadan kaldırılmasıdır. Bu yöntem günümüzde yakın ve uzakta iyi bir görme sağlamaya uygun olan tek yöntemdir.

Toric IOL Astigmatı olan hastalarda yüksek başarı için kişiye özel olarak dizayn edilen Toric lensler kullanılmaktadır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat Sonrası Kontroller Nasıldır?

Tedaviden sonra çok kısa bir iyileşme süreci gerektiği için, hastaneden birkaç saat sonra çıkabilirsiniz. Bu uygulamanın faydasını neredeyse hemen görmeye başlayacak ve aktif yaşamınıza hemen geri dönebileceksiniz. Doktorunuz size detaylı tavsiyelerde bulunacaktır.

Sık Sorulanlar

Dışarıdan Fark Edilebilir mi?

ICL ve Torik ICL™ kontak lenslere benzer biçimde çalışır. Aradaki tek fark lensin göz yüzeyi yerine gözünüzün içine yerleştirilmesidir. Lens görünmezdir. Siz veya diğer herhangi biri lensin gözünüzde olduğunu ancak gözünüz iyileşmeye başladığı için fark edebilir. Gözünüzün içine girdikten sonra lensi göremez veya hissedemezsiniz.

Komplikasyonları

Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer yıllık göz muayeneniz sırasında göz bozukluğunuzun derecesinde değişiklikler meydana geldiği tespit edilirse, Torik ICL™ çıkartılabilir veya yenisiyle değiştirilebilir. Lens presbiyopiyi tedavi etmez veya yaşa bağlı okuma gözlüğü kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

İLGİLİ MAKALE

Lasik Göz Ameliyatı

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhabalar ben33 yasindayim. -9 miyop -2.5 astimatim var. Ve lens kullaniyorum ama cok rahatsiz etmeye basladi. Bundan 10 sene evvel kornea kalinligim... devamı