Asai Üzümü

Asai üzümü, Orta ve Güney Amerika’da yetişen palmiyelerin meyvesidir. Asai çileği olarak da bilinir. Yüzyıllardan beri bilinen geleneksel bir yiyecekken sağlık üzerindeki varsayılan katkılarından dolayı, son dönemlerde popüler olmuştur.  ?

Kullanımı

Asai Kullanımı

Asai üzümü, sağlığa katkı yapan çok sayıda madde içerir. Özellikle de çok yüksek düzeyde antioksidan içerdiği bilinmektedir. Asai üzümünde bulunan antioksidan, yaban mersininden, çilekten ve diğer meyvelerden daha fazladır. Laboratuvar çalışmalarında antioksidanların, hücreleri, kanser gibi hastalıklara neden olan hasarlardan koruduğu gözlenmiştir.

Asai üzümü ayrıca faydalı yağ asitleri içerir. Meyve içindeki bileşikler iltihaplanmayı azaltabilir ve muhtemelen de kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır.

Bununla birlikte, asai üzümünün potansiyel faydaları konusundaki veriler, ön laboratuvar çalışmalarına dayanır. Asi üzümünün şu ana kadar, insan sağlığı üzerindeki olası faydalarının derecesi kesin olarak bilinmiyor. Asai; yüksek kolesterol, kalp problemleri, alerjiler ve kanser gibi durumlarda gıda takviyesi olarak satılmaktadır. Ancak meyvenin bu tip kullanımının sağladığı yararlar ispat edilmemiştir.  Bu yüzden, nasıl kullanılacağı konusunda da belirli bir tavsiye bulunmamaktadır. ?

 

?

?

Kaynakları

Asai Gıda Kaynakları

Asai meyvesi. Orta ve Güney Amerika''da yaygın bir yiyecektir. Asai ayrıca bazı meyve sularının, içkilerin, likörlerin, içeceklerin, jölelerin, dondurmaların ve benzeri gıdaların katkı malzemeleri arasnda yer alır ve doğal gıda boyası olarak da kullanılır.

?

 

 

?

 

?

Takviyeleri

Asai Gıda Takviyesi Bilgileri

Gıda desteği olarak asai, kapsülde, asai özü olarak ve pudra şeklinde satılır. Diğer destekler gibi, serin ve kuru yerlerde; nemden ve doğrudan güneş ışığından uzak ortamda saklanmalıdır.

?

Uyarıları

Asai Uyarıları

  • Yan etkiler: Asai üzümünün yiyecek olarak tüketildiğinde güvenli olup olmadığı bilinmektedir. Konu hakkında yeterli düzeyde araştırma yapılmadığı için asai gıda desteklerinin yan etkileri bilinmemektedir.
  • Riskler: Asai üzümünün şişkinlik, yüksek tansiyon, ülser ve sindirim sistemi kanaması başlatması ya da bu rahatsızlıkları daha da kötüleştirmesi mümkündür. Eğer asai kullanıyorsanız, MRI (manyetik rezonans görüntülemesi) öncesi doktorunuza muayene olmanız gerekir. Çünkü testi etkileyebilir.
  • Etkileşimler: Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, asai desteklerini kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Asai destekleri, ibuprofen ve diğer NSAID (steroid olmayan anti iltihabi ilaçlar) ağrı kesiciler gibi reçetesiz satılan ilaçlarla olsun, reçeteli olarak satılan ağrı kesicilerle olsun etkileşime girebiliyor. Eğer kanser ilaçları kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan asai almayın. Çünkü kanser ilacının etkisini önleyebilir. Doktorunuzun onayı olmadan, asaiyi diğer antioksidan gıda destekleriyle birlikte kullanmayın.  

Asai üzümü yiyecek olarak tüketildiğinde güvenli olsa da asai desteklerinin güvenilirliğine ilişkin kanıtlar yetersizdir. Bu yüzden çocuklarla hamile ve emziren kadınlara tavsiye edilmezler.

?