Vitaminler ve vitamin destekleri kullanarak yaşlanma sürecine mücadele etmek, son 50 yıldır popülerlik kazandı. Bu yaşlanma karşıtı vitaminler ve destekleri, her gün kullanılan multivitaminlerden, vücudu gençleştireceği iddia edilen bazı hormonları artıran ya da insan vücudunda bulunan bazı kimyasalları azaltan ürünlere kadar geniş bir yelpazededir. Bu vitamin ve destekleri almanın belli faydaları ve riskleri vardır.

Vitamin almanın faydaları, bilim insanları ve doktorlar tarafından hala tartışılıyor. Ama genel olarak şu noktada uzlaşma sağlanmış görünüyor; usulüne uygun şekilde alındığı sürece, en azından zararlı değillerdir. Bazı vitaminler insan vücudunda toksik etkide bulunacak seviyelere kadar birikebilir. Yağda çözünen vitaminlerden herhangi biri, eğer fazla miktarlarda alınırsa tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Örneğin A vitamini karaciğerde ve yağ hücrelerinde depolanıp zehirleyici olabilir. A vitaminini tavsiye edilen dozdan daha fazla almayın.

B vitamini ve C vitamini gibi suda çözünebilen vitaminler vücutta depolanmaz ve fazlası idrarla atılır. Yüksek dozda B vitamini alındığında, fazla miktarın idrara geçtiğini görebilir ve kokusunu alabilirsiniz.  

Birçok markette bulunan vitamin rafları, çok çeşitli takviyelerle doludur. Bu destekler, multivitaminlerden, tek içerik olarak satılan vitaminlere (örneğin, E ya da A vitamini destekleri) ya da bir hap içerisinde benzer karakterdeki bazı vitaminleri içeren desteklere (örneğin, vitamin B kompleksi) kadar birçok çeşidi barındırır.

Vücut suda çözünebilen vitaminleri depolayamacağı için, beslenme alışkanlığınız yeterince dengeli değilse, bu takviyeleri almak iyi bir fikir olabilir. Bazı diyetler, vücudunuzun sağlığı açısından gerekli olan kimi vitamin ve minerallerin alımını azaltarak belli besinlerin tüketimini kısıtlayabilir.

Yağda çözünür vitaminlerin alımıyla belli minerallerin kullanılan ilaçların içeriğinde yer alması ya da desteklerin uzun süreli kullanımı koşullarında, vitamin destekleri almak, tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu çakışan alımlarla takviyelerin alındığı süre, doz aşımına neden olabilir. Tıpkı A vitamininin aşırı alımının karaciğerde yapacağı tahribat gibi, insan vücudundaki bazı organların tahribatına yol açabilir.

Böylesi durumlardan kaynaklanabilecek hasarları önlemek için, herhangi bir ilaca başlamadan önce doktor muayenesinden geçilmelidir. Piyasada reçetesiz satılan yaşlanmayı önleyici takviyeler ya da her türlü takviye için bu gereklidir.

Yaşlandıkça, vücut için gereken kimi vitaminler yeterince alınamaz. Bunun sebebi hem tüketilen gıda miktarının azalması hem de vücudun, yenilen bütün besinleri işleyecek verimliliğinin kalmamasıdır. İleri yaşlardaki insanların yaklaşık üçte biri, beslenme yoluyla B vitaminini alamaz olur. B vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve sinir sisteminin sağlıklı kalmasına yardım eder.

Eğer herhangi bir diyete başlayacaksanız ya da vitamin ve desteklerine ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız, evde tedaviye başlamadan önce güvenilir bir sağlık uzmanı bulun.

Bu bilgileri kullanmak için her zaman doktorunuza danışın.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Agzimdan kan geliyor acaba tehlike li bir şey olabilir mi degerlendirme yapar misiniz... devamı