Karayılan Kökü

Kuzey Amerika kökenli karayılan otunun kökleri, değişik hastalıkların tedavisi için yüzyıllardan beri kullanılır. Karayılan otu kökü, şimdilerde menopoz semptomlarının çaresi olarak da popüler olarak kullanılmaktadır. 2002 yılında standart hormon tedavisinin (hormon terapisinin) risklerinin açığa çıkmasından sonra daha da popüler hale gelmiştir.

?

Kullanımı

Karayılan Otu Kökü Kullanımı       

Karayılan kökü, menopozun şu semptomlarını kontrol etmek için çok sıklıkla kullanılır:

  • Baş ağrısı
  • Sıcak basması
  • Duygu durumu değişiklikleri
  • Uyku sorunları
  • Kalp çarpıntısı
  • Gece terlemeleriü
  • Vajinal kuruluk

Bazı çalışmalarda karayılan kökünün semptomlara iyi geldiğine ilişkin bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte birçok uzmana göre, söz konusu kanıtlar belirsizdir ve konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılmalıdır. Karayılan kökünün diğer kullanımlarına ilişkin daha az bilimsel çalışma vardır. Kadınlar bazen adetlerini düzene sokmak, adet öncesi semptomları gidermek ya da doğum sancısını başlatmak için karayılan kökünü kullanırlar. Karayılan kökü ayrıca kireçlenme ağrılarını dindirmeye ve tansiyonu düşürmeye de yardımcı olur. Ancak bu amaçlarla kullanımının etkinliği, tıbbi araştırmacılar tarafından henüz onaylanmamıştır. ?

 

?

Doz ve Kullanma Şekli

Karayılan Kökü Dozu

Menopoz semptomları için bilimsel çalışmalarda kullanılan doz, günde iki kez olmak üzere 20 ila 40 miligram kadardır. Karayılan kökünün günde 900 miligramdan fazla alınması, doz aşımı olarak kabul edilmektedir. Karayılanın diğer kullanım biçimleri konusundaki öneriler farklılık gösterir. Bazı uzmanlar, bir kişinin karayılanı kesintisiz olarak 6 aydan fazla kullanmaması gerektiğini söylemektedirler.

?

Kaynakları

Karayılan Kökü Kaynakları

Bir ağaç türü olan Karayılan otunun kendisi dışında doğal bir kaynağı yoktur.

?

Takviyeleri

Karayılan Kökü Takviyeleri

Karayılan, kapsül biçiminde, öz olarak, eriyik ve çay şeklinde bulunur. Diğer takviyeler gibi karayılanı da serin, kuru bir yerde muhafaza edin; nemden ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Karayılan desteklerini, potansiyel olarak çok daha riskli olan mavi yılan destekleriyle karıştırmayın. ?

Uyarıları

Karayılan Uyarıları

  • Yan etkileri: Karayılanın yan etkileri, baş ağrısı ve mide bozukluğudur. Yan etkiler genellikle yüksek dozlarda meydana gelir.
  • Riskler: Karayılan şu kişiler için güvenli olmayabilir:

-Hamile kadınlar (bazen doğum sancısını başlatmak için kullanılmakla birlikte)

-Meme kanseri veya rahim kanseri geçirmiş ya da halen bu hastalıklarla mücadele eden kadınlar

-Endometriosis hastalığı olan kadınlar

-18 yaşından küçük çocuklar

-Karaciğer hastalığı olanlar, yüksek felç ya da kan pıhtılaşması riski olanlar ile  atakları olanlar

-Aspirine alerjisi olan kişiler

Etkileşimler: Doğum kontrol hapı alanlar, hormon takviyesi tedavisi görenler, sakinleştirici ya da tansiyon ilacı kullananlar, doktorlarının tavsiyesi olmadan karayılan kullanmamalıdır. 

?

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı