FDA Paneli: Avastin’in Meme Kanserine Etkisi

(FDA) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin uzmanları, bir kez daha, dünyanın en çok satan kanser ilacı olan Avastin’in meme kanserinin ilerlemesini engellemediğini hatta kadınlara zarar verdiğine karar verdi.

Gıda ve İlaç Dairesi’nin hazırladığı danışma panelinde meme kanseri tedavisinde kullanılan Avastin’in toplatılması yönünde yapılan oylama 6-0 olarak sonuçlandı. Şu an piyasada bulunan ilaçların toplatılması için ilaç dairesi yetkilileri son kez çağrıda bulundu.

Bir yıllık tedavi bedeli 100 bin dolar olan Avastin; sadece dünyanın en pahalı kanser tedavi yöntemi değil, aynı zamanda yıllık 6 milyar dolarlık satışıyla en karlı olanıdır.

Amerikan Genetech Şirketi’nin üretimi olan Avastin; Amerikan İlaç Dairesi FDA’nın karşı çıkmasına rağmen 2008’de “hızlandırılmış onay” verilerek piyasaya sürüldü, yapılan araştırmalar başlangıçta tümörün büyümesini yavaşlattığını gösterdi.

Uygulama gereği kritik hastalarda hayat kurtarma potansiyeli olan ilaçların onaylamasına hız verilir. Sonradan ilaç üzerinde yapılan testlere devam edilir, etkisiz ve güvenilir olmadığı sonucu çıkarsa verilen onay iptal edilir.

Avastin kullanan meme kanseri hastaları üzerinde olumlu bir etkisi olmadığı gibi kan pıhtılaşması ve yüksek tansiyon gibi ciddi yan etkiler gözlemlendi.  Aralık ayında FDA onayı iptal edeceğini açıkladı.

Bu karar tartışmalara yol açtı. Avastin’in faydasını görmeyen kadın hastaların çoğu umutsuz bir şekilde ısrarla ilacı kullanmaya devam etti. Bazı meme kanseri savunucuları ise alınan toplatma kararını alkışladı. Ulusal Meme Kanseri Koalisyonu; alınan kararı bilimsel kanıtın bir zaferi olarak duyurdu.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı