Ayak Sağlığınız İçin Geniş Tabanlı Ayakkabılar Giyin

Çoğu kadın için hayattaki en büyük zevklerden biri ayakkabı almaktır. Bu durum geniş taraklı ayakları olan kadınlar için pek de geçerli değildir. Normalden daha geniş ayakları olan kadınlar için geniş tabanlı ayakkabı bulmak bir sorun olabilir. Bunun nedeni, perakende ayakkabı satış mağazalarının geniş tabanlı kadın ayakkabılarında zengin bir çeşitliliğe sahip olmamalarıdır. Geniş tabanlı ayakkabılar bulunsa bile genelde tarzları ve çeşitleri çok sınırlıdır.

Yaşlandıkça ayaklar gibi vücudun birçok yeri de genişler. Aynı zamanda hamile kadınların ve çocuk doğurmuş kadınların da fazla kilo ve su toplama nedeniyle ayakları genişler, bu nedenle rahat ayakkabı bulmaları şarttır. Hatta geniş kadın ayakkabılarında ve çizmelerinde son moda tasarlanmış şık ve rahat modeller de vardır.

Kadınların biraz daha rahat hissetmek için ayaklarına tam uymayan ayakkabı veya çizme giyme eğilimlerine oldukça sık rastlanır. Geniş tabanlı kadın ayakkabısı hiç bulunamadığı zaman bir numara büyük numara ayakkabı almak çare gibi görünebilir, fakat ayağa dar gelen ayakkabılar ayakları çok acıtır. Dar modelli ayakkabıların çoğu (yüksek topuklu tarz ayakkabılar gibi) geniş taraklı ayaklar için tasarlanmaz, o yüzden de geniş taraklı ayaklarda hoş durmaz.

Ayak Sorunlarını Önlemek

Doğru numaralı ayakkabıyı seçmek, sadece ayağa tam olması ve rahatlığıyla değil aynı zamanda ayak sorunlarını önlemek ve ayak sağlığını korumakla da ilgilidir. Tıbbi çalışmalar neredeyse herkesin hayatında en az bir kez bir çeşit ayak sorunu yaşadığını ve yaşlı nüfusun %70’ten fazlasının ayak sorunlarından şikayetçi olduğunu ortaya koymuştur. Bu vakaların çoğu doktora gidecek kadar ciddidir. Bu nedenle önde gelen ayak sorunlarının ayağa tam uymayan ayakkabılar yüzünden olduğunu öğrenmek pek de şaşırtıcı değildir.    

Çok dar ayakkabılar giymek bir dizi farklı soruna neden olur. Bu sorunların en ciddisi sinir iltihabı (nöromlar) ayakkabılar çok dar olduğu zaman ortaya çıkar. Sinir iltihabı, ayak parmaklarının ayağa bağlandığı ayak tarak kemiklerinin arasındaki sinirlerin sıkışmasından kaynaklanır ve çok acı verici olabilir. Bazı durumlarda ağrı kesici enjeksiyonlar ve ilerlemiş durumlarda ameliyat gerekebilir. Eğer sinir iltihabı tedavi edilmezse ayaklarda büyük oranda his kaybına yol açabilir, ameliyatla ya da ilaç tedavisiyle düzeltilse bile ayağa uymayan veya çok dar gelen ayakkabıların giyilmeye devam edilmesiyle sorun tekrarlayabilir. Bir iki numara büyük ayakkabı giymek de çözüm olmayabilir, çünkü ayakkabılar halen ayağa tam uymaz. Tek çözüm, ayağa tam uyan daha geniş tabanlı kadın ayakkabıları almaktır.

Nasırlar ve iltihaplı ayak nasırları, ayağa tam uymayan ayakkabıların giyilmesinin neden olduğu yaygın diğer sorunlardır. Nasırlar ayakları genelde acıtmaz ama deri sertleştikçe göze hoş görünmezler. Öte yandan iltihaplı ayak nasırları aşırı derecede acı verici olabilir ve tedavi gerektirebilir. Bu sorunların tümü doğru numaralı ayakkabılar giyerek azaltılabilir, hatta önlenebilir.  Birçok kadın daha büyük ayakkabıların ayaklarını daha rahat hissettirecek kadar geniş olduğu yanlış fikrine kapılırlar. Aksine doğru numaralı, ayağa tam uyan, geniş tabanlı kadın ayakkabılarını seçmek sorunları hafifletir ve gelecekte de benzer sorunların ortaya çıkmasını önler.

Bu kadar kötü haber yeter! Şimdi internette büyük bir yelpazede geniş tabanlı kadın ayakkabıları satışa sunuluyor. Sonuçta ayakkabı imalatçıları bu sorunu fark ettiler ve birçok yeni modelde geniş tabanlı kadın ayakkabısı üretmeye başladılar. Öyleyse şimdi hem daha iyi görünebilir hem de kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU

Hocam merhaba beni birkaç yıl önce boyun fıtığından ameliyat etmiştiniz güzel sonuç almıştım ama yeniden ağrılarım başladı boyun ve bel MR çektirdim b... devamı