Doğru Ayakkabı

Ayakkabı alışverişinde doğru tercihler yapmak sağlık açısından önem taşır. Vücudun en önemli biyolojik yapılarından olan ayakların kemik yapısına ve ölçüsüne uygun ayakkabılar tercih edilmelidir. Ortopedistlerin makalelerinden yola çıkarak ayakkabı alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenleri belirledik. 

1. Ayak Ölçümü

Alışverişe çıkmadan önce ayak yapınız hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. İki ayağın uzunluk ve kalınlık oranı değişebilir aynı zamanda kemik yapısında zamanla oluşan değişimleri de göz önünde bulundurarak ayakkabı satın almalısınız.

2. Zamanı İyi Ayarlamak

Gün içerisinde yapacağınız ayakkabı alışverişi sizi yanıltabilir çünkü henüz ayağınızda herhangi bir şişlik belirmemiştir ancak ayakkabı alışverişini günün sonunda yaparsanız böylece her koşulda rahatlıkla ayağınıza olacak doğru bir ayakkabı satın almış olursunuz.

3. Deneyin

Her marka için standart ayak numaranız farklılık gösterebilir çünkü kalıplar değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden ayakkabı alırken denemek ve hatta mağaza içerisinde kısa yürüyüşler yapmak sizleri yanlış tercihlerden uzaklaştırır.

4. Çorap Faktörü

Ayakkabı alışverişlerinde yanınızda ince ve kalın çorap bulundurarak gün içerisinde çoraplı ve çorapsız kullanımlarda sorun çıkarmayacak ayakkabıları tercih etmenizi sağlar.

5. Uzun vadeli düşünün

Vitrinde tasarım harikası gibi duran bir ayakkabı ayağınıza denediğinizde sizi rahatsız ediyorsa güzelliğine aldanıp ayak sağlığınızı riske atmayın. Kısa vadeli değil uzun vadeli düşünüp, görünüşüne değil konforuna öncelik verin.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Merhaba Burcu Hanim benim sorunum Penis bolgemde sigil var uzerinde noktalar seklinde bunun tedavisi var mi varsa acil geri cevap verirseniz sevinirim... devamı