Bakteriyel vajinit kadınlarda çoğunlukla üreme çağında ortaya çıkan yaygın bir vajinal enfeksiyondur. Anormal vajinal akıntı ve bazen hoş olmayan bir koku hastalığın kendine has özellikleridir. Enfeksiyon herhangi önemli bir belirti açıkça görülmeden de var olabilir.

Hastalık çok ciddi değildir ama Gonore veya Klamidya gibi ciddi durumlara yol açma riski yüksektir. Böyle bir durumda yan hastalıklara neden olabileceği için bakteriyel vajinit özellikle hamilelik sırasında göz ardı edilmemelidir. Aksi takdirde hastalık, erken doğuma ya da doğan bebeğin ağırlığının düşük kalmasına neden olabilir.

Hastalık için alışılagelmiş tedavi, bakterilerin aşırı çoğalışını azaltarak enfeksiyonu zayıflatmak için antibiyotik kullanımını gerektirir. Öte yandan, bakteriyel vajinit için evde tedavi doğal ev ilaçları edinmekten ibarettir. İkinci tedavi şeklinin daha önce bahsedilenden daha güvenli olduğundan bahsetmeye gerek bile yok. Ek olarak, bu yöntem aynı zamanda alışılagelmiş tedaviyle birlikte takip edilebilir.

Bakteriyel Vajinit İçin Doğal Ev İlaçları

  • Sade yoğurt bakteriyel vajinit için en etkili ve güvenli doğal ev ilaçlarından biridir. Tüketilebilir ya da bir tampon yardımıyla etkilenen bölge üzerine uygulanabilir. Bu doğal ilaç uygulandıktan sonra vajinayı yıkayıp kuruladığınızdan emin olun.
  • Şekersiz kızılcık suyunun düzenli tüketimi, bu durumu doğal yolla iyileştirmek için kullanılan değerli bir ev tedavisidir. Kızılcık meyvesini yemek de aynı amaca hizmet eder. Kızılcık tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz çünkü bu meyvenin ya da suyunun aşırı tüketimi sağlığınız için zararlı olabilir.
  • Doğal antibiyotik özelliği olan sarımsak, bakteriyel vajinit için en başarılı doğal ev ilaçlarından biridir. Bunun için birkaç diş soyulmuş sarımsağı gazlı beze sarın ve enfeksiyondan kurtulmak için vajinanın içine yerleştirin. Bu tedaviyi gün içinde her üç veya dört saatte bir tekrarlayın.
  • Kaynatılarak hazırlanan bir tespih ağacı (neem) yaprağı özü, bakteriyel vajinit kontrolünde ve azaltılmasında yardımcı olur.
  • Zerdeçal tozu ve ılık süt karışımı bakteriyel enfeksiyonlar için etkili bir doğal ilaç olarak kabul edilmektedir. Zerdeçal içeride enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur.
  • Banyo suyuna yaklaşık iki fincan elma sirkesi ekleyin. Alternatif olarak, sirke, tuz ve su karışımı da bu amaç için kullanılabilir. Sedir yağı ya da çay ağacı yağı, tuz ve su birleşimi de bu konuda faydalıdır. Bu ev ilaçları, vajinal enfeksiyona neden olan bakterileri öldürerek, bakteriyel vajinit tedavisi için faydalı olur.
  • Sadece ılık suda bekletmek de bakteriyel vajinit tedavisi için basit ev yöntemlerinden biridir.
  • Ekinezya, altınmühür ve siyah ceviz gibi bitkiler bakteriyel vajinit için doğal ilaçlar olarak iyi hizmet verebilir.
İLGİLİ MAKALE

Vajinit Nedir?

Op. Dr. Korkut ARSLAN

mrb doktor bey benim sag alt tarafimda aslinda yumurtaligimin ustunde 9veya 10aydir bi agri var sabit bi noktada yani parmagimla gosterebilecegim bi a... devamı