Vajiniti tedavi etmekte basit yollarından biri, diyetle tedavidir. Vajinit, vulva ve vajina iltihabı ya da enfeksiyonu için kullanılan tıbbi bir terimdir. Aşağıda vajiniti tedavi etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için beslenme alışkanlığınızda yapmanız gereken önemli değişiklikler sıralanmıştır.

  • Günde 1-2 porsiyon canlı maya içeren yoğurt yiyin. Yoğurdun “Lactobacillus acidophilus” içerdiğinden emin olun. Bu aynı zamanda takviye ile tamamlayıcı probiyotiklerden de alınabilir. Bu sağlıklı bakteriler aslında vajinit tedavisinde yardımcıdırlar. Bu tedaviye aynı zamanda vajinit tekrarını önlemek için de devam edilebilir.
  • Herhangi bir yiyeceğe alerjiniz olup olmadığını öğrenin. Vajiniti olan birçok kadının aslında henüz farkında olmadığı bir gıda alerjisi vardır. Eğer vajinit nüksederse doktorunuzla herhangi bir gıda alerjisi olasılığı hakkında konuşmayı düşünmelisiniz.
  • Soya içeren gıda alımınızı artırın. Soyanın vajiniti hem tedavi etmede hem de önlemede yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı