Uzmanlara göre, "Menopoz, ergenlik gibi yaşamın normal bir parçasıdır. Menopoz, sizin üremede son döneminizdir. Semptomlara yumurtalıklarda üretilen iki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron düzeylerinizin değişimi yol açıyor olabilir." Menopozun en sık görülen belirtilerinden biri vajinittir. Vajinit için doğal ve tıbbi tedaviler kullanılabilir.

Menopoz Neden Vajinite Neden Olur?

Kadınlar 40 ila 65 yaşlar arasında, "yaşam değişikliği" olarak da adlandırılan menopoza girer. Menopozun pek çok belirtisi var ama en rahatsız edici olanı ve bazen en ağrılı belirtilerden biri vajinittir. Östrojen üretimindeki değişiklik nedeniyle genital bölgeniz daha kuru ve çeperleriniz incelmiş olabilir. Daha kuru ve incelmiş ciltte her türlü sürtünme, tahrişe yol açabilir ve bu nedenle cinsel ilişki ağrılı veya rahatsız edici hale gelebilir. İlişki sonrasında, temelde vajina iltihabı anlamına gelen vajinitin yarattığı rahatsızlık günlerce sürebilir. Mantar enfeksiyonu ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi olası bir enfeksiyon açık ve iltihaplı deri içine girebilir. Değişen östrojen düzeyleri de doğal pH değerini etkileyerek enfeksiyon gelişimine olanak verir.

Hormonsuz Tedaviler Tercih Edilir

Hormonsuz topikal kremler ve yağlar, vajinal kuruluğu gidermeye yardımcı olabilir. Doktorunuz muhtemelen vajinit için tıbbi hormon tedavileri denemeden önce doğal kremler ve yağlar denemenizi önerecektir.

Kuruluğu Gidermek İçin Doğal Yağlar

Takviye olarak günlük 400 IU E vitamini almak, cilt kuruluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Hergün vajina üzerine bölgesel olarak uygulanırsa E vitamini yağı kuruluğu azaltabilir. Aynı zamanda kuruluğu gidermek için cinsel kayganlaştırıcı olarak da kullanılabilir.

Zeytinyağı, susam yağı ve buğday tohumu yağı da kuruluğu gidermek için doğal vajinal kayganlaştırıcı olarak kullanılabilir Haftada iki gece, küçük bir makyaj pedini yağın içine daldırıp uyumadan önce vajina içine yerleştirebilirsiniz.

Östrojensiz vajinal yağlar rahatlama sağlayabilir. Bu tip kayganlaştırıcılar reçetesiz olarak satın alınabilir.

pH Dengenizi Ayarlayın

Vajinanızdaki pH düzeyi, yoğurt ve asidofil ürünleri ile geliştirilebilir. Hergün aktif kültür içeren yoğurt yiyin. Asidofil kapsüller birçok sağlıklı ürün mağazasında satılmaktadır ve pH seviyesini ayarlamak için takviye olarak alınabilir.

Kaşıntıyı Dindirmek İçin Yulaf Ezmesi Banyoları

İlişki sonrasında kaşıntı ve yanma hissediyorsanız, yulaf ezmesi banyosu yardımcı olabilir. Yulaf ezmesi banyo ürünleri birçok mağazada bulunabileceği gibi evde de yapılabilir. İki porsiyon yulaf ezmesini lapa haline gelinceye kadar pişirin. Bir süzgeç içine koyun ve banyo suyunuz dolarken lapayı musluğun altına getirin. Sıcak küvetlerden ve çok sıcak banyo suyundan kaçının çünkü bunlar cildinizi daha da fazla kurutur.

Menopoz Hormon Tedavisi

Kadınlık hormonları östrojen ve progestin miktarının azalması nedeniyle, doktorunuz menopoz hormon tedavisi (MHT) tavsiye edebilir. Hormon almak, vajinit gibi birçok menopozal belirtiyi azaltabilir. Hormon tedavisi ve bununla ilişkili kanser riskleri ile ilgili tartışmalar var. Vajiniti hafifleten hormonal seçeneklerden bazıları östrojen hapları, östrojen kremleri, doğum kontrol hapları ve bioidentical hormonlardır.

Hormonal Tedaviler

Halka, tablet veya krem şeklinde bir bölgesel vajinal hormon, vajina içine uygulanabilir. Östrojen bölgesel olarak kan dolaşımına katılır fakat bir hap yuttuğunuzda olduğu kadar karaciğere ulaşmaz, böylece kanser riski azaltılabilir. Bölgesel uygulanan östrojen genellikle vajinal kayganlığı ve elastikiyeti geri kazanmakta etkilidir.

Doktorunuz vajinit belirtilerini gidermek için yeteri kadar hormon içeren bir doğum kontrol hapı reçete edebilir.

Bioidentical hormonlar menopoz belirtilerini hafifletmek için östrojen gibi davranan ilaçlardır. Bioidentical hormonların daha az sağlık sorununa yol açtığı, ancak menopoz sırasında östrojen ile aynı faydaları sağladığı düşünülüyor.

İLGİLİ MAKALE

Vajinit Nedir?

Op. Dr. Korkut ARSLAN

mrb doktor bey benim sag alt tarafimda aslinda yumurtaligimin ustunde 9veya 10aydir bi agri var sabit bi noktada yani parmagimla gosterebilecegim bi a... devamı