Vajinit, vajina ve vajinal bölgede enfeksiyon, tahriş, kızarıklık veya ağrıya neden olan rahatsız edici bir hastalıktır. Bu yaygın kadın sağlığı sorununun birçok biçimi vardır. Vajiniti ve sebep olduğu rahatsızlıkları önlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Hijyeni iyi uygulayın. Tuvalet sonrasında vajinayı, bakteri yayılmasını önlemek amacıyla önden arkaya doğru silinin. Rektal bölgenize temas eden hiçbir şeyin vajinal bölgenize taşınmasına izin vermeyin. Ellerinizi yıkayın ve sık sık banyo yapın.
  2. Doğru kıyafetler giyin. Bol giysiler giyin ve egzersiz kıyafetleri, külotlu çorap veya dar kot gibi dar kıyafetlerle geçirdiğiniz zamanı sınırlı tutun. Ayrıca sadece pamuklu külot giyin ve gece uyurken iç çamaşırı kullanmamayı deneyin.
  3. Güzel kokular kullanmayın. Parfüm ve güzel kokuları vajinal bölgenizden uzak tutun. Kaçınmanız gereken tipik ürünler arasında banyo köpüğü, duş jeli, kokulu tampon ve pedler, spreyler, sabun ve losyonlar vardır.
  4. Tahrişi azaltın. Adet döneminizde sadece ped veya tampon kullanmaya özen gösterin. Vajinal duş yapmayın. Eğer kaşıntınız varsa, kendinizi vajinal bölgenizi kaşımaktan alıkoyun.
  5. Bol bol yoğurt yiyin. Yoğurtta, kadınlarda vajiniti önlediği kanıtlanmış aktif kültürler vardır.
  6. Güvenli seks yapın. Mantar enfeksiyonları ve diğer vajinit tipleri aslında cinsel partnerler arasında iki tarafa da aktarılabilir. Tek eşli olsanız bile, enfeksiyona eğilimli iseniz prezervatif kullanın.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

mrb doktor bey benim sag alt tarafimda aslinda yumurtaligimin ustunde 9veya 10aydir bi agri var sabit bi noktada yani parmagimla gosterebilecegim bi a... devamı