Yapılan bir çalışmaya göre, sağlıklı yağlar, metabolik sendromda kolesterol ve trigliserit seviyelerini iyileştiriyor.

Omega 3 balık yağı, zeytinyağı ve kanola gibi yağlarda bulunan sağlıklı tekli doymamış yağlar açısından zengin bir diyetin, metabolik sendromu olan insanlar için faydalı olabileceği belirtiliyor.

Metabolik sendrom, kalp krizi ve diyabet riskini arttırdığı bilinen risk faktörleri kümesidir. Metabolik sendromun özellikleri arasında yüksek kan basıncı, insülin direnci, yüksek kolesterol seviyeleri ve karın yağı bulunmaktadır.

Söz konusu çalışmada, metabolik sendromlu 117 kişiye 12 hafta boyunca, aşağıdaki dört özel diyetten biri uygulatıldı:

  • Doymuş yağ oranı yüksek diyet
  • Tekli doymamış yağ oranı yüksek diyet
  • Yağ oranı düşük ve tam tahıllar, meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidrat oranı yüksek diyet
  • Omega-3 yağ asitleri ile takviye edilmiş yağ oranı düşük, kompleks karbonhidrat oranı yüksek diyet

Diyetlerin tümü benzer miktarda kalori içeriyordu.

Katılımcılardan alınan kan örnekleri, çalışmanın başlangıcında ve sonunda yemekten önce ve sonra test edildi. Tüm katılımcılar çalışma başlamadan önce benzer kan kolesterol seviyelerine ve trigiliseritler denilen kan yağlarına sahiptiler. Fakat 12 haftalık çalışma süresinin sonunda, tekli doymamış yağ veya düşük yağ, yüksek kompleks karbonhidratlar ve omega 3 yağ asitleri açısından zengin diyetle beslenenlerin, diğer iki diyetteki katılımcılardan daha düşük trigliserite sahip oldukları görüldü.

Diyetleri, bazen kilo vermek için kullanılan yağ açısından düşük ve kompleks karbonhidratlar açısından zengin olan katılımcılar, yemekten sonra kolesterol ve trigliseritte ani artış sergilediler. Çalışmaya göre balık yağında bulunan omega 3 gibi yağ asitlerinin eklenmesi ise bu etkileri hafifletti. Balık yağının trigliseritleri azalttığı ve diğer kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiş oldu.

Şimdi araştırmacılar, "Metabolik sendromda diyet yağ müdahalelerinin kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki uzun süreli etkilerini teyit etmek için, çalışmamızı 12 haftadan öteye uzatmak ilginç olacak," diyorlar.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam merhabalar.Gözlerim 2.75 mıyop,8 senedir lens ve gözlük kullandıktan sonra lazer olmaya karar verdim.yapılan ölçümlerde lazere uygun bulundum.ya... devamı