Nedir

Batı Nil Virüsü genel olarak kuşlarda, daha az oranda diğer bazı memeli hayvanlarda ve nadir olarak da insanlarda hastalık oluşturabilen bir virüs türüdür. İnsanlar çoğu zaman hastalığı hafif belirtilerle atlatırlar fakat bazı vakalarda bu virüsün, menenjit veya ensefalit (beyin iltihabı) gibi ciddi rahatsızlıkların oluşumuna sebep olduğu bilinmektedir.

Evde Tedavi

Evde Tedavi

Batı Nil virüsü bulaşmış olabileceğinden şüphelenilen kişiler için evde bakım seçenekleri oldukça kısıtlıdır. Duruma özel olarak uygulanacak bir tedavi bulunmamaktadır.
Hafif hastalık belirtileri, ateş ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilecek ilaçlar dışında tedavi gerektirmez. özellikle çocuklarda aspirin kullanımından kaçınılması gerekir çünkü aspirin Reye sendromu olarak bilinen ölümcül bir hastalığı tetiklemek konusunda risk yaratır.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Batı Nil virüsünün önlenmesi konusunda etkin bir aşı veya anti-virüs seçeneği bulunmamaktadır.
• Hafif şiddette bir hastalık oluşumu genellikle tedavi gerektirmeyebilir.
• Ağır Batı Nil virüsü vakalarında ise yoğun destekleyici tedavi uygulanmasını gereklidir. Bu destekleyici tedavi, bir hastanede gerçekleştirilecek uzman hasta bakım hizmetiyle birlikte, solunum desteğini (bazı insanlar nefes almalarına yardımcı olacak bir makineye bağlanabilir), ikincil enfeksiyon oluşumlarının önlenmesini, nefes alış ortamının düzenlenmesini (bazı insanlara hava yolunu açık tutmak için bir tüp takılması gerekebilir) ve damardan verilecek sıvı gıdalar yoluyla beslenmeyi gerektirebilir.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Merhaba Hocam, Yakın sırada bir kız arkadaşımla cinsel ilişki yaşadık. Bu ilişki hem oral hem anal oldu. Onda da hiv virüsü daha önceden yoktu bende d... devamı