İsilik çocuğun ter kanallarının tıkanması sonucu oluşur. Bu yüzden ortam sıcaklığı gibi faktörler isilik oluşumunda rol oynar. Isının ayarlanması, nem oranının azaltılmasa şeklinde ortamın koşulları düzenlendiği zaman isilik kendiliğinden iyileşir. Bu lezyonlar herhangi bir enfeksiyona yol açmadıklarından ya da herhangi bir hastalığın bulgusu olmadıkları için, evde alınan kimi önlemlerle kendiliğinden ortadan kalkar. Bu yüzden bebekte isilik olduğu kesinse, doktora gitmeye gerek yoktur.

Ancak bu isilikler uzun süre devam ederse, üzerine bakteriyel bir enfeksiyon eklenirse veya bu duruma başka bir hastalığı düşündürecek bulgular eşlik ederse, bu koşullarda bir hekime başvurmakta fayda vardır. Aileler bebekte isilik olduğundan eminlerse, hava sıcaklığı, bebeği sıkı giydirmek gibi faktörler de varsa, ortam koşulları düzeltilir ve isilik geriler. Ama alınan önlemlere rağmen isilik gerilemezse bir hekimle görüşmek gerekebilir.

Dr. Canan YILDIRIM

bebeğim 11aylık kafasında kist olduğu söylendi şu anda devam ediyor ne yapmam lazım.bana cocuk nöroloşisine götürmem söyleni ne yapp... devamı