Nedir

Nedir?

Bebeğinizin ayakları tatlı görünebilir ama onlardan gelebilecek koku hiç de tatlı değildir. Bebeklerde ayak kokusu olur ve burnunuz insaf için yalvarabilir. Çocukların ayakları yetişkinlerin ayaklarından genelde daha fazla terler. Bebeklerde terli ayaklar genelde birkaç önlemle tedavi edilebilir.

Bakteriler

Bakteriler

Bebeğinizin ayağındaki bakteriler, ayakların aşırı kokmasına neden olan bromhidroza yol açabilir. Bu bakteriler bakterili ayakta çoğalır, bebeğinizin ölü derileri ve cilt yağlarıyla beslenir. Bu bakteriler besinlerini işlerken bozuk yumurtadakine benzer sülfür bileşenleri üretir, böylece bebeğinizin ayağından gelen koku oluşur.

Nemli, Kirli Ayaklar

Nemli, Kirli Ayaklar

Bebeğiniz terlerken bu bakterilerin gelişmesi için mükemmel bir ortam yaratır. Bebeğinizin ayaklarını her gün yeterince temizlemiyorsanız koku devam eder. Bir bebeği her gün tepeden tırnağa yıkamak genelde önerilmez ama bebeğinizin ayaklarını ılık, ıslak bir bezle her gün silmeniz gerekir. Bebeğinizin ayaklarını banyodan sonra tamamen kurulamanız önerilir, bunun için biraz pudra gerekebilir. Bebeğinizin ayakları kokuyorsa losyon sürmekten kaçının çünkü bu, nemi parmak aralarına sıkıştırıp bakterilere ihtiyacı olan besinleri sağlar.

Çoraplar

Çoraplar

Cicili bicili çoraplar güzel görünebilir ama bebeğinizin kokan ayaklarına katkıda bulunması muhtemel. Piyasadaki bebek çoraplarının çoğu en azından kısmen yapay malzemelerden yapılmıştır. Bu kumaşlar imalatçının ucuz fiyata yumuşak, esnek çoraplar yapmasını sağlar. %100 doğal, pamuk veya yün gibi doğal kumaşlardan yapılmış çoraplar öneriliyor. Bu çoraplar bebeğinizin ayakları için yine yeterince yumuşaktır ama terini tabanlarında tutmaz. Hatta, her mümkün olduğunda, bebeğinizin ayakkabılarını ve çoraplarını çıkarmanız tavsiye ediliyor.

Plastik Ayakkabılar

Plastik Ayakkabılar

Küçük ayakkabılar çok güzeldir ve genelde bebeğinizin giysilerini tamamlayabilir. Ne var ki, bebeğinizin ayak kokusu sorunu varsa ayakkabıların hangi kumaştan yapıldığını dikkatlice kontrol edin. Keten bezi ve deri gibi doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar bulmanız öneriliyor. Bu ayakkabılar, bakteriler tutunma fırsatı bulmadan önce, bebeğinizin ayaklarındaki terin buharlaşmasını sağlayacaktır.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı