Okul Fobisi

3 ay süren yaz tatilini geride bırakıp okul döneminin başladığı Eylül ayı ile birlikte ailelerin ‘’çocuğumu tatil rehavetinden kurtarıp eğitim sürecine adapte edemiyorum’’ şikâyetleri artar. Kimi çocuklar yeni başlayacak eğitim süreci için heyecan duyarken kimileri de bu süreci kaygı verici bulabilir. Bu kaygının temelinde birden fazla neden yatıyor olabilir;  ailevi problemler, aşırı koruyucu anne ve baba, hiperaktivite, depresyon, okul sürecinden uzak kalmanın getirdiği derslere ve okul ortamına yabancılaşma ve değişen öğretmen kadrosu okul fobisinin oluşumunu tetikleyebilir. Peki, okul fobisini aşmak için neler yapılmalıdır?

Empati

Çocuğunuzun zihninde okulu sevmesini engelleyen faktörün ne olduğunu irdeleyin ve bu problemin altında yatan etmeni bulduktan sonra aşması için ona yardım edin. Bu süreçte yargılamak yerine empati kurmak oldukça önemlidir.

Mutlu Aile Tablosu

Çocukların aile ortamı dışında kendilerini ifade etmekte, iletişim kurmakta ve arkadaşlık edinmekte problem yaşamalarına neden olan unsur aile içinde huzursuz bir ortamdır. Şiddet, öfke, nefret gibi duyguları hisseden çocuklarda okul ortamına adapte olamama daha sık görülmektedir. Bu yüzden öncelikle çocuğunuza sevgi dolu bir ortam hazırlamalısınız. 

Öğretmenlerle İş Birliği Yapın

Özellikle kreş veya anaokulu çocuklarında görülen aileden ayrılma korkusunu öğretmenleriyle konuşarak çözebilirsiniz. Çocuğunuzun karakteri hakkında kısa bir bilgi vererek öğretmenin çocuğunuza yaklaşımını değiştirebilirsiniz.

Performans Kaygısı

Yeni eğitim sürecinde değişen müfredat ve ağırlaşan dersler çocuğunuzun gözünü korkutabilir. Bu süreçte ona güvendiğinizi gösterin ve motivasyonunu arttıracak cümlelerle destekleyin. 

Ödüllendirin

Okul sürecine alışması için ödüllendirme yöntemini kullanabilirsiniz. Okul gittiği günler için bir puanlama sistemi oluşturun ve hedef puana ulaştığında ona uzun zamandır istediği bir şeyi hediye olarak alın. 

Psikiyatr Desteği

İleri seviyede seyreden okul fobisi için eğer çocuğunuz mide bulantısı, kalp çarpıntısı, terleme, uyuşma, sık idrara çıkma, titreme ve terleme gibi problemler yaşıyorsa profesyonel destek almanızda fayda var. Terapi seansları ve ilaç takviyesi ile çocuğunuzun okul fobisini aşmasını sağlayabilirsiniz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam kara harp okuluna girmek istiyorum mülakatta gözden korkuyorum no touch lazer kaç numaralı gözlere uygulanıyor ve harp okulu mülakatinda isikla ... devamı