Bebeklerin zeka gelişiminin tüketilen gıdalarla yakından ilişkisi olduğu, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu durum özellikle omega 3’le ilgilidir. omega 3’ün hem hafıza gelişimi hem de genel olarak zeka gelişimi üzerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bunun dışında, dengeli beslenme de oldukça önemlidir. Bebeğin proteinini ve karbonhidratını eksiksiz almak gerekir. karbonhidratın da yine zeka gelişim çok önemli etkileri vardır.

Bebeklerin 0-2 yaş arasında aldığı yağlar da keza önemlidir. Bebeklerin aldığı yağlar kısıtlanmaz. Çünkü yağ, bu yaş aralığındaki bebeklerin beyin gelişiminde oldukça önemli bir etmendir. Yine çinko, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ve bunların dengeli bir biçimde alınması, bebeğin zeka gelişimindeki etkili bir rol oynar. Bu konuda anne sütü oldukça avantajlıdır. Ancak hazır mamaların içeriğine eklenen DHA ve EPA gibi maddelerin de zeka gelişiminde katkıları olduğu bilinmektedir.

Uzm. Dr. Banu TAŞCI FRESKO

iyi akşamlar doktor hanım ben mehmet karakuyu afyon ili sandıklı ilçesinde oturuyorum,benim bir 11 aylık kız bebeğim var fakat beslenmesi zor oluyor i... devamı