Boşanma kararı almak zor bir durum, hele bir de çocuklar varsa. Bu kararı almak kolay olsa bile, çocuklar açısından bakıldığında asla basite indirgenemez. 
Çocukların büyük çoğunluğu ebeveynlerinin boşanması karşısında şaşkına döner ve ne yapacaklarını kestiremez. Daha küçük çocuklar ise bunun nedenini algılayamaz. Birçok çocukta büyüdüklerinde de boşanmanın izleri kalır. 
Anne babanın ayrılığı çocuklar için yeteri kadar zorken, bir  de yanlış davranışlarda bulunarak bu olumsuz etkileri tamamen pekiştirmek de, çoğu ebeveynin farkında olarak veya olmayarak yaptığı bir harekettir. Peki, nedir bu ebeveynlerin yaptığı hatalar?
1-Çocuğunuza elçi muamelesi yapmayın
 Birçok ebeveyn boşandıktan sonra çocuklarını bir nevi elçi gibi görerek, eşi ile arasındaki iletişimi sağlamasını bekliyor. Bu iletişim ve kulaktan kulağa oyunu, çoğu zaman kavga ve tartışmalara yol açıyor. Çocuk kendini baskı altında hissediyor ve anne babasının baş edemediği bu durum duygusal strese yol açıyor. Boşandığınız eşinizle aranız çok kötü olsa bile çocuğunuzu bu ilişkiye karıştırmamalı ve sorunlarınızı kendi aranızda halletmelisiniz. 
2-Çocuğunuz terapistiniz değil
Boşanma, ergenlik çağındaki çocukların dünyasını altüst edebilir. Boşanmanız veya eski eşiniz hakkındaki kötü fikirlerinizi çocuğunuz ile paylaşmayın. Sizin ebeveyn gibi davranmanız ve olgun olmanız gerekiyor. Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız veya öfkenizi yenemiyorsanız bir terapiste gitmenizde fayda var.
3-Çocuğunuza ulaşmaya çalışın
Çocuklar anlaşılmak ister. Çocuklarınızı dinleyin. Onlara ne düşünmeleri gerektiğini söylemekten vazgeçin. Onunla konuşmaya çalışın ve düşünceleri konusunda ona kızmayın. Örneğin, eğer babası ile ilgili sorunları varsa, bunları bir kağıda yazmasını isteyebilir ve bunu eski eşinize verebilirsiniz. Çocuğunuzun psikolojisi boşanmadan dolayı bozulmuşsa, bunu düzeltmenin en kolay yolu sevgidir.
4-Çocuğunuzu arada bırakmayın
Çocuğunuz eski eşiniz ile geçireceği hafta sonlarında normal davranın. Sanki halasını ya da dayısını ziyarete gidiyormuş gibi hissederse bu gariplik ortadan kalkacaktır. Babası ile geçirdiği günün sonunda ona eğlenip eğlenmediğini sorun ve normal davranın. Sıkıştırmak, sorular sormak ve eşinize olan kızgınlığınızı belli etmek oldukça yanlış olacaktır.
5-Verdiğiniz zararı düzeltin
Boşanmış aileler, farkında olmayarak yaptıkları bu hatalar düzeltmeye şuanda başlayabilir. Hiçbir zaman yaptığınız hataları düzeltmeniz için çok geç değildir, çünkü çocuklar ergenlik dönemine girene kadar bağışlayıcıdır. Eğer bir hata yaptıysanız;

-Özür dileyin
-Tam olarak nerede hata yaptığınızı açıklayın ve o davranışı artık değiştireceğinizi söyleyin
-Çocuğunuzdan belirli bir işaret vermesini isteyin. Örneğin, eski eşiniz hakkında olumsuz konuşmaya başladığınızda elini kaldırmasını ve bunu size hatırlatmasını isteyin.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

ben 16 yaşındayım boyum 160 annem 155 babam 1 70 ama dayım uzun barfiks tahtası almayı düşünyorum sizce iyi bir sonuç alımrmıyım ve baska ne yapmam la... devamı