İzmir'de doğuştan ''akondroplazi'' adı verilen ve cücelikle seyreden bir çeşit kemik rahatsızlığı olan hastanın boyu, Türk mühendislerinin ABD'de geliştirdiği ''Paley's Method'' yöntemiyle peş peşe yapılan ameliyatlar sonucu 22 santim uzadı.

Tedavinin başladığı 3,5 yıl öncesinden bu yana, yaşamını bacaklarına takılan aletlerle sürdüren ve her gün milim milim boyunun uzamasını bekleyen 20 yaşındaki genç, çektiği acılara karşılık elde edilen sonuçtan son derece memnun.

Ameliyatı gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Mustafa Ayas, AA muhabirine, hastanın doğuştan, bir çeşit cücelikle seyreden ve kemiklerde eğrilik ve kısalığa neden olan rahatsızlığı bulunduğunu, hastaneye geldiğinde boyunun 1.39-1.40 civarında olduğunu söyledi.

Ayas, ameliyat sürecini şöyle anlattı:

''Aslında öncelikli amacımız boy uzatmak değildi. Bacaklarının dizden aşağısı ve yukarısı eğriydi. 45 dereceye yakın bir eğrilik vardı. Nasılsa kemiği kırıp düzeltecektik, bu arada uzatalım istedik. 3,5 yıl önce ilk olarak her iki dizinin altındaki eğrilik için ameliyat yaptık. Bunun sonucunda dizin alt kısmını 13,5 santim uzattık. Daha sonra yeni uzatma bölümünün kemikleşmesini bekledik. Sağlam kemik kıvamına gelince çıkarttık. Daha sonra da aynı işlemi dizin üst kısmı için yaptık.''

Tedavinin halen devam ettiğini belirten Ayas, ''Genelde bu tip uygulamalarda 10-12 santimin üzerine çıkıldığında problemler yaşanır. 10 santim civarına gelince hasta da ağrılar çok şiddetlendi, diz hareketlerinde problemler oldu. Öyle olunca bıraktık. Şimdi uzayan kemiğin dolmasını bekliyoruz. Hastanın boyu şimdi 1.62 civarında'' dedi.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Sinan amca lütfrn cevaplayin Annemin gozu yakini gormuyo ameliyat falan caresi yok yardim edin... devamı