Alexander tekniği tamamıyla denge ve hareket etme şeklinizle alakalıdır. Alexander tekniği genel olarak daha düzgün ve doğru yürümenize, durmanıza ve oturmanıza yardımcı olur, böylece daha uzun görünürsünüz. Alexander Tekniği özellikle gençlik ve büyüme evresindeyseniz boyunuzu birkaç santimetre uzatmanıza yardımcı olabilir. Alexander tekniğiyle doğal şekilde büyüyenler sonrasında uzun bir yetişkin olmanın tadını çıkarırlar.

Başlangıçta Alexander tekniği sırt ağrılarını iyileştirmede, kazalardan sonra rehabilitasyonu teşvik etmede, nefes almayı geliştirmede ve diğer stresle alakalı alışkanlıkları geliştirmede kullanılan bir tür fiziksel tedavi yöntemiydi. Teknik, duruş hareketlerinin öz algılanmasına odaklanan vücudu yeniden eğitme ve koordinasyonunu sağlama tekniğidir.

Alexander tekniği, F. Matthias Alexander tarafından geliştirilmiştir. Shakespeare tarzında bir hatip olan Alexander’in yaşadığı sorunlar, sahnede sesini kaybetmesine neden olmuştur. Alexander sonrasında çoklu aynalar karşısında kendini dikkatlice incelerken, ezberden okumaya ya da konuşmaya hazırlandığı sırada vücudunu gereksiz yere kastığını keşfetti. Alexander vücudunun tepkisini yeni bir tepkiyle değiştirdi ve yeni tepki seçme kabiliyetini daha da geliştirdi. Bir süre bunları uygulayınca sesini kaybetme olayını tamamıyla çözdü. Alexander’ın bu tekniği diğer insanların da tekniği öğrenmek istemesine neden oldu.

Tekniği bir eğitmen ya da sözlü açıklamalar veya ikisinin kombinasyonuyla da öğrenebilirsiniz. Dersler boyunca, eğitmeniniz alışılmış tepkilerden uzak kalmanıza rehberlik eder ve oturmak, yürümek, ayakta durmak gibi basit görevleri gerçekleştirirken daha etkili yollar bulmanıza yardımcı olur. Dersler 30 ila 60 dakika sürebilir, tekniğin maliyetiyse eğitmeninizin deneyimlerine, derslerin yapıldığı yere ve süreye göre değişir.

Alexander Tekniğini klasik şekilde şarkıcı ya da ses eğitmenlerinden de öğrenebilirisiniz. Teknik daha doğru nefes almayı sağladığı için şarkıcıların uygun vokal teknikte ve tonda çalışabilmesine yardımcı olur. Ayrıca teknik sadece fizik tedavisine değil aynı zamanda günlük hayatın her aktivitesine uygulanabilinir.

Alexander Tekniğini uygulamanın faydaları:

  1. Teknik, kötü bir duruş ya da tekrarlayan istekler sonucu oluşan ağrı ve güçsüzlüğün azalmasına yardımcı olur.
  2. Kronik sakatlıklarda ağrı yönetimini geliştirir.
  3. Ameliyat ya da yaralanma sonrası rehabilitasyon sürecini hızlandırır.
  4. Astım, tüberküloz, panik atak hastalarının ve sporcuların solunumunu güçlendirir ve dayanıklılığını artırır.
  5. Sanatçıların sahne korkusunu yönetebilmelerine yardımcı olarak daha doğal olmalarına ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.
  6. Kronik veya tekrarlayan sırt ağrısı için etkili bir tedavi şeklidir.

Alexander Tekniği omurganızın doğal çizgisine yeniden kavuşmasına ve daha dik durmasına yardımcı olur. Günlük görevlerinizi daha etkin ve düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlar. Alışılmış ancak yanlış hizalanmış gövde yapısını düzeltir. Bu da eğer doğal bir kamburluğunuz varsa 2-3 santimetre uzamanıza izin verir.  Hatta büyüme evresindeyseniz size daha fazla uzama imkanı tanır. Kısacası Alexander tekniğiyle doğal şekilde uzamak mümkün. 

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Hocam ben sperm ölçümü yaptim ama 0 cikti acaba sorunum ne azosperm mi sadece ölçümle degilde başka bi teknikle tani konulabilrmi ne yapmam lazim beni... devamı