İşte, size her birinin kısa bilgileri ile birlikte boyunuzu uzatmaya yönelik 8 ipucu:

Sağlıklı yaşam tarzı

  • Dengeli bir beslenme planı çerçevesinde sağlıklı besinler tüketin.
  • Bol bol egzersiz yapın. Özellikle yüzme, bisiklete binme ve basketbol gibi kasları uzatan, esneten türde egzersizler yapmayı deneyin.
  • Her gün düzenli olarak en az sekiz saat uyuyun.
  • Sigara içmeyin ve içenlerden de uzak durun.
  • Uyuşturucu veya alkol kullanmayın.

Birçok faktör boy uzunluğunuzu etkilediği için sadece sağlıklı yaşamak, boyunuzun uzamasını sağlamaz. Ama eğer hala ergenlik çağındaysanız başarı oranınız bir yetişkine oranla daha yüksektir. Yine de sağlıklı yaşamak harika bir yaşam biçimidir ve bu süreçte kazanacağınız her alışkanlık, boy uzunluğunuzdaki artış dahil fazladan bir katkı olarak kabul edilmelidir. Sağlıklı yaşamak, uzamanın en doğal yollarından biridir.

Boy uzatan egzersizler

Arama motorlarından birine “boy uzatma egzersizleri” ya da “boy uzatmak için esneme hareketleri” yazarsanız, boy uzatmak için ücretsiz esneme egzersizlerin bilgisini sağlayan bolca internet sitesi bulabilirsiniz. Egzersizler sırasında yapacağınız her hareket özel olarak insan boyunu uzatmaya odaklanarak tasarlanmıştır. Her ne kadar söz konusu egzersizlerin boy uzatmadaki etkisi şimdilik çok net olmasa da egzersizlere başlamanın hiçbir zararı yoktur. Aksine boyunuzun uzamasına yardımcı bile olabilirler.

Boy uzatan ayakkabılar

Anlık ve geçici olarak boyunuzu uzatmak istiyorsanız boy uzatan ayakkabılar (genellikle tabanlı ayakkabılar olarak da bilinir) giyebilirsiniz.  Ayakkabılar en az 8 santimetrelik bir uzama sağlayabilir. İhtiyaçlarınıza uygun ayakkabıyı kolaylıkla pek çok mağazadan temin edebilirsiniz. Günümüzde boy yükselten ayakkabı modelleri,  o kadar çok gelişti ve çeşitlendi ki artık kimse bu tarz bir ayakkabı giydiğinizi veya gizli bir ayakkabı iç tabanının varlığını fark etmiyor. 

İnsan Büyüme Hormonu

Kişinin büyümesini, insan büyüme hormonu etkiler. İnsan büyüme hormonu, düzgün şekilde büyüyen ya da büyümeyen tüm çocuklara verilebilir. Hormon bir iğne yardımı ile enjekte edilir. Olası komplikasyonlar yüzünden insan büyüme hormonu iğnesi yalnızca doktor tarafından reçete edilebilir.

Çoğunlukla sprey, toz veya hap gibi oral yoldan alınan insan büyüme hormonu ürünleri, yeterli düzeyde etkili olmayabilir. Çünkü bu ürünler, kan dolaşımına girmeden önce mide asitleri tarafından parçalanır. Bu yüzden bu ürünleri almadan önce bir kez daha düşünün.

Alexander Tekniği

Alexander tekniği, F. Matthias Alexander tarafından geliştirilmiştir. Teknik, kişinin dengesi ve nasıl hareket ettiği konusunda kişide farkındalık yaratmayı amaçlar.

Boy uzatmadaki etkisinin aksine Alexander Tekniği hala tartışmaya açık bir teknik olmakla beraber kişilerin duruşlarını geliştirdiği ve düzelttiği gerçektir. Zaten duruşunuz düzeldiği zaman genellikle fazladan birkaç santimetre uzarsınız.

Bir Alexander Tekniği dersi 30 ila 60 dakika sürer ve ücreti; dersin konumu, süresi ve eğitmenin deneyimine göre değişebilir.

Boy uzatmak için Pilates egzersizleri

Pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Pilates, kişinin duruşunu düzeltmeye ve kişiyi daha uzun göstermeye yardımcı olur. Maksimum boy uzunluğuna kavuşamamış insanlar için Pilates, kişinin vücudunu esneterek, güçlendirerek ve uzatarak ulaşabileceği maksimum boy yüksekliğine kavuşmasını sağlar.  

Boy uzatmak için yoga egzersizleri

Yoga; kişisel sağlığı, manevi huzuru ve sağlıklı yaşamı teşvik eden çok eski bir Hint rejimidir. Yoga kişilere sağlıklı bir yaşam geçirmeleri için yardım ederken aynı zamanda kişilerin vücutlarının forma girmesini de sağlar. Yogayla boy uzatma konusuna geldiğimizdeyse eğer hala büyüme evresinde değilseniz yoga boyunuzun uzamasına yardımcı olmaz. Ne var ki yoga omurganızın esnemesine ve uzamasına yardımcı olur, böylece boşluk oluşturur ve omurga kaslarınızın gelişmesini sağlar.  Eğer daha düzgün oturursanız büyük ihtimalle zaten daha uzun görünürsünüz.

Boy uzatma ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı kol ve bacakların uzamasını sağlamak amacıyla yapılan bir dizi tıbbi işlemdie. Ameliyatın maliyeti ucuz olmamakla beraber, yüksek risk barındırır ve tüm süreç oldukça uzun olup ağrılıdır. Ama ameliyat sonrasında kazanılan boy artışı oldukça önemli boyutta olduğundan birçok kişi ameliyat olmaya karar verebilir. 

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Yaşim 20 boyum 1.59 bacaklarım parantez bacak boyumun kısa olduğunu düşünüyorum boyumu uzatmak için ne yapmalıyım boy uzatma ameliyatı olabiliryim ne ... devamı