Şimdiye kadar yetişkinlerde boy uzatmanın kanıtlanmış tek yolu boy uzatma ameliyatı ya da bacak uzatma operasyonuna gitmekti. Operasyonların başarı oranları oldukça yüksek ama zorlu ve sıkıntılı operasyonlardır.

İnsanlarda Boy Artışı

Boyunuzun uzunluğunu genellikle kemiklerinizin uzunluğu belirler. Siz büyüdükçe, kemikleriniz de büyür ve yavaş yavaş boyunuzun uzunluğuna katkıda bulunur. Eğer hala ergenlik dönemindeyseniz uzamak için hala birçok şansınız varddır. Günlük rutinlerinize kolayca ekleyebileceğiniz birçok farklı yolla uzamanız mümkün.

Ama bir yetişkinseniz ve büyüme plaklarınız kapandıysa, boyunuzu uzatmak için yapabileceğiniz neredeyse hiçbir şey yoktur. Bu durumda sağlıklı beslenme, egzersiz, sağlıklı yaşam tarzı belki boyunuzu uzatabilir ama çok fazla değil.

Boy Uzatma Ameliyatı Hakkında

Bacak uzatma operasyonu olarak da bilinen boy uzatma ameliyatı,  kol ve bacakların uzamasını sağlayan bir dizi operasyondur. Operasyonda öncelikle kemik kesilir (düzgün bir kırık oluşturulur) ve açılmış kemikler etrafına eksternal fiksatör cihazı takılır. Fiksatör cihazı yardımıyla kemik her gün yavaş yavaş açılır ve kemikte boşluk oluşur. Açılan aralık kemik dokusuyla yavaş yavaş dolar.

Uzatma süreci, istenilen veya optimum uzunluğu ulaşıldığı zaman durdurulur. Hasta, keemik sertleşinceye kadar fiksatör cihazını kullanmaya devam eder. Bundan sonra küçük bir operasyonla fiksatör cihazı da çıkarılır.

Operasyon ne kadar sürer?

Bacak uzatma operasyonun tüm süreci yaklaşık 6 ila 12 ay sürebilir ( bazen daha da uzun sürer). Hastanın en azından yaklaşık 6 ay boyunca tekerlekli sandalye kullanması gerekir.

Risk Faktörleri

Küçük sorunlardan çok ciddi sorunlara kadar komplikasyonlar gelişebilir. Hatta komplikasyonlar ayakların işlevlerini geçici ya da sürekli olarak kısıtlayabilir. Komplikasyonlar genellikle sonrasında sorunu ortadan kaldırmak için tedavi gerektirir. Ekstra tedavi daha fazla zaman ve maliyet demektir tabi.

Maliyet

Boy uzatma ameliyatı; ameliyatın yapılacağı kliniğe, konumuna ve cerraha göre değişiklik gösterebilir. Komplikasyonlar oluştuğunda maliyet artar.

Ameliyat Sonucu

Boy uzatma ameliyatının sonucu olarak 6 santimetreden 12 santimetreye varan bir boy artışı görülebilir. Sonuç daha çok bu ameliyat için ne kadar bütçe ve zaman ayırdığınıza; ayrıca ağrıyla , hareket kısıtlaması ve diğer rahatsız edici durumlarla nasıl başa çıktığınıza bağlıdır.

Sonuç olarak

Boy uzatma ya da diğer bir adıyla bacak uzatma operasyonu sadece bacak deformiteleri olan kısa boylu insanlara tavsiye ediliyor. Eğer gerçekten ameliyata ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ameliyata tahammül etmeniz gerekecer. Çünkü bacak uzatma ameliyatı son derece uzun ve ağrılı bir işlemdir. Kazancağanız boy artışıysa genellikle kaybettiğiniz zamana, maliyete ve çektiğiniz ağrıya değer.

Eğer bacak uzatma ameliyatı olmayı düşünüyorsanız kararınızı dikkatle, tekrar ve tekrar gözden geçirin.

  • Farklı doktorlardan bilgi alın.
  • Yapabildiğiniz kadar çok araştırma yapın ve ameliyat hakkında bilgi bulun. (Bu noktada arama motorları iyi bir başlangıç noktası olabilir.)
  • Bu ameliyatı olan kişilerle görüşün.
  • Arama motorlarında bulacağınız kadarıyla ameliyat olan kişilerin hikayelerini okuyun.

Bütün bu araştırmalardan sonra hala ameliyatı olmak istiyorsanız, aynı şekilde dikkatlice cerrahınızı ve hastaneyi seçmeniz gerekiyor. Yetkisiz cerrahların elinde kendinizi asla riske atmayın. 

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Yaşim 20 boyum 1.59 bacaklarım parantez bacak boyumun kısa olduğunu düşünüyorum boyumu uzatmak için ne yapmalıyım boy uzatma ameliyatı olabiliryim ne ... devamı