Bu Yaz Saçlarınızı Klorun Zararlarından Koruma ZamanıYaz mevsimi eğlencelidir çünkü havuzda daha fazla zaman geçirme anlamına gelir.

Ancak havuzda daha fazla zaman geçirmek saçların klora daha fazla maruz kalması anlamına da gelir. Ve klor saçlarda fazlasıyla olumsuz etkiler yaratabilir.

Klor havuzda yüzmenin kaçınılmaz bir parçasıdır çünkü havuz suyunu temiz tutacak en etkili dezenfekte maddesi olduğundan neredeyse tüm dünyada kullanılır.

Klor saçların kurumasına ve solgun, cansız görünmesine neden olup rengi atmış sağlıksız bir görüntü verebilir çünkü saçtaki koruyucu doğal yağları alır.

Klorun özellikle saç uçları olmak üzere saçı kurutucu bir etkisi olduğundan saçlarda kırılmaların yanında sert bir görüntüye de yol açar.

Klor saç köklerinin çıktığı saç derisine de zarar verir ve bu durum aşırı kurumaya yol açar. Bu saçların daha kolay kırılır olması anlamına geldiğinden saçlar kırılmalara daha meyilli hale gelirler.

Kırılmaya meyilli saç kökleri, saçlar kökten kaybedilmese dahi saçların döküldüğü hissiyatını verecektir.

Dolayısıyla bu yaz bolca yüzmeyi planlıyorsanız, ışıltılı güzellik tacınız aşkına, saçlarınızı klora karşı uygun bir şekilde koruma konusunda iyice düşünün.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı