Bugünlerde insanların her an gururla dövmelerini herkese gösterdiğini siz de fark ettiniz mi? Daha yaşlı, geleneksel kişilerin yıllardır dövme taşımalarının yanı sıra genç kadın ve erkekler de kendi “dövme koleksiyonlarını” oluşturmaya başladılar. Dövme trendi hızla büyüyor ve neredeyse her gün yeni dövme salonları açılıyor. Bugün dövmelerin İkinci Dünya Savaşı yıllarında silahlı kuvvetler arasında olduğundan daha moda olduğu kesindir.

Genç dövme severler dahil dövme yaptıran birçok insanın olması harika olsa da, dövme yaptırmak isteyenlerin bu konuda ciddi ciddi düşünmeleri gerekir. Eğer gerçekten dövme yaptırmayı düşünüyorsanız, seçeceğiniz dövme tasarımı ve dövmeyi nerede yaptıracağınız üzerinde dikkatle düşünmeniz oldukça önemlidir.   

Dövme vücudunuzun kalıcı bir özelliği olacaktır. Bu nedenle sizde güzel duracak bir tasarımı seçtiğinizde ve bu tasarımın yaşam tarzı ve inanışlarınıza uyduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Seçeceğiniz tasarım sizi memnun edecek ve gelecekte sıkılmayacağınız bir tasarım olmalıdır.

Dövme Tasarımlarına İlişkin Fikirleri Nerden Edinebilirsiniz?

Dövme tasarımlarına ilişkin birçok farklı seçenek vardır ve bu tasarımların hepsini kataloglara sığdırmak imkansızdır. Daha önce oluşturulmuş bir tasarımı seçebilirsiniz veya kendi tasarımınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dövme stüdyolarının birçoğu dövme sanatçısıyla birebir çalışmanıza bile olanak sağlar. Bu sayede bir dövme sanatçısıyla çalışarak kendiniz için harika bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Kendi tasarımınızı oluşturmak en iyi seçenektir; çünkü vücudunuza yapılacak dövmenin sizin için özel bir önemi ve anlamı olacaktır. Ayrıca bu dövmelerden ileride sıkılma ihtimaliniz, o an için güzel olmaktan başka önemi olmayan bir dövmeden daha düşüktür.

Eğer daha önce oluşturulan bir tasarım bulmakla ilgileniyorsanız, ziyaret edebileceğiniz binlerce harika web sitesi olduğu için sınırsız seçeneğiniz vardır. Sevdiğiniz bir dövme tasarımı bulana kadar ilgili web sitelerinin galerilerine göz atabilirsiniz.

Eğer dövme yaptırmak istiyorsanız, istediğiniz dövme tasarımı üzerinde düşünün ve bir işaret olarak seçtiğiniz dövmeyi yüzde yüz sevdiğinizden emin olmadan kesinlikle dövme yaptırmayın.

Prof. Dr. Sinan ZEREN

Hocam hyrlı akşamlar 5 aylık bir oğlum var sağ böbrek üst kalislerde 4.3mm çapında kaliksiyel var doğuştan bunu açılımı ve zararı nelerdir yazarsanız ... devamı