saç, saçlar, klor, zararlı, etkiler, etkileri, yüzme, krem, yazYüzmeye gitmeden önce ve sonra klorun cildinize verebileceği zararı en aza indirmek için yapabileceğiniz bir takım şeyler var.

Yüzmeden önce

Yüzme havuzuna girmeden önce saçlarınıza krem ya da yağ sürün böylece saç telleri üzerinde koruyucu bir tabaka oluşacaktır.

Yüzme havuzundayken

Bir başlık takın. Evet, bunlar biraz çirkin görünebilirler, yani pek de bir moda duruşu sergilemezler ve takılacak en rahat şey değillerdir ancak tüm bunları bir yana bırakırsak havuzdaki klordan saçınızı koruyacak her şeyden daha üstündürler.

Yüzme başlıkları tam olarak su geçirmez değillerdir ama saçlarınızı en kötü zarara karşı korurlar. Ayrıca, başlığı takmadan önce saçlarınızı topuz yapıp toplarsanız, saç uçlarınızı, yani saçların en hassas bölgelerini klordan makul bir şekilde koruyacağınıza emin olabilirsiniz.

Yüzmeden sonra

Havuzdan çıkar çıkmaz saçlarınızı şampuanlayarak kloru saçlarınızdan temizleyin. Klor saçlarınızda ne kadar uzun süre kalırsa o kadar çok zarar verir.

Maden suyu bile klorun saçlarda meydana getirdiği olumsuzlukları etkisiz hale getirecektir. Ancak önemli olan şey, kloru havuzdan çıkar çıkmaz temizlemektir.

 Az biraz ilgi ve alaka göstermek bile saçlarınızı yazın zararlı etkilerinden uzak tutulabilir!

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı