Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak, cildinizin gençliğini uzun yıllar koruyabilirsiniz. Dengeli tüketeceğiniz omega-3 ve omega-6 yağ asitleriyle cilt güzelliğinin ilk şartı olan sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilirsiniz. Küçük meyvelerin içindeki anti oksidanlarla, serbest radikallerin zararlarından korunabilirsiniz. Vitaminlerin antioksidan etkileriyle kırışıklıkları uzun yıllar öteleyebilirsiniz.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden beslenme ve diyet uzmanı Arzu Gökmen, sağlıklı, genç bir cilt hayali kuranlara beslenme tüyoları verdi: “Sağlıklı cilt, sağlıklı bir bedenin yansıması. Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak cildimizin gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar boyunca korumak, daha genç bir cilde kavuşmak mümkün. Unutmamak gerekir ki; bunun için doğru beslenme, sağlıklı psikolojik yapı ve genler çok önemli.

Değişime ayak uydurun Vücudumuzun yaklaşık yüzde 7’si deri dokusundan oluşuyor. Yani 50 kg. ağırlığındaki bir kadında 3,5 kg. kadar deri bulunuyor. İnsan derisi, bireye bağlı olarak 15 gün-3 ay arasında değişiyor. Bu kadar hızlı değişen bir dokuyu, beslenme alışkanlıkları önemli ölçüde etkiliyor. Dengeli beslenme, cilt hücrelerini güçlü ve nemli tutuyor.

Zincirleme tepki

Vücudumuzdaki dengeyi iyi anlayıp ona göre hareket etmek, organizmanın daha düzenli çalışmasını sağlıyor. Vücudumuz yaşadığımız ortamla; yediklerimiz, duygularımız, genlerimiz ve sosyal çevremizle sıkı bir bağ içinde. Vücudumuzun her işlevi bir diğerini belirliyor. Örneğin; karaciğerimizde yaşadığımız küçük bir sorun, yüzümüzde kocaman sivilcelere sebep olabiliyor.

Omegayla oksijen taşıyın

Eğer kişi doğru beslenemiyorsa; bu durum ciltte solgunluk, kuruluk ya da lekelerle kendini belli ediyor. Örneğin vücutta elzem yağ asidi eksikliği, cildin kurumasına ve çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Katı yağlar, kılcal damar tıkanmalarına neden oluyor. Uzun süren dolaşım bozukluklarında, en güzel cilt bile doğal rengini kaybediyor. Oysaki cilt güzelliğinin ilk şartı, sağlıklı kan dolaşımı. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini dengeli tükettiğimizde, kan dolaşımı düzene giriyor ve cilde daha fazla oksijen taşınıyor. Bu yağ asitleri ayrıca hücre zarını güçlendiriyor ve cildin daha genç görünmesini sağlıyor.”

Yaban Mersini Mucizesi

Vücutta serbest radikal sayısı arttığında cildimizde kırışıklıklar oluşuyor. Serbest radikaller; stres, sigara, alkol, fazla kafein, kızartılmış ve kavrulmuş besinlerin vücuda alımı sonucu oluşan ve sağlıklı hücrelere zarar veren moleküller. Küçük meyvelerin içinde bulunan anti oksidanlar, serbest radikallerin zararlarından hücreleri koruyor.

A, C ve E vitaminleri önemli anti oksidanlar arasında. Bir avuç çilek veya yaban mersini, bir orta boy kivi ya da portakal, mandalina cildin ihtiyaç duyduğu C vitamini ihtiyacını karşılıyor.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı