Ağrıyan ayaklar gününüzün çok rahatsız geçmesine neden olabilir. Yaptığınız iş, bütün gün boyunca ayakta durmanızı gerektirebilir.

Ayaklarınız, ayakkabıların içinde çok uzun bir süre kalırsa, ayak derisinin çatlaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Eğer vücudunuz ve ayaklarınız terlemezse, ayaklarınızda yeterli nem olmadığı için çatlaklar oluşacaktır.

Çatlak topuklar, durumun ciddiyetine göre bazen çok acı verici olabilir. Çok şiddetli vakalarda kanama meydana gelebilir ve bu, enfeksiyonlara bile neden olabilir.

Ayaklarınız sizin için çok önemlidir ve onlara iyi bakmak sizin için faydalı olacaktır.

Ayaklarınızın Nemlenmesini Sağlayın

Vücudunuzun büyük bir kısmı sudan oluşmuştur ve buna ayaklarınız da dahildir. Vücudunuzu susuz bırakmamanız gerekir. Kola, kahve ve kafein içeren diğer içecekler yerine su içmelisiniz.

Su içmek, kuru ayakların nemli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca ayaklarınızı ılık suda bekletebilir, daha sonra yumuşak bir havluyla kurulayabilir ve ayaklarınıza naneli ayak losyonu sürebilirsiniz. Bu, ayak derinizin nemli kalmasını ve beslenmesini sağlayacaktır.

Cildinizi Nemlendirin

Piyasada, ayaklarınızın nemlenmesini sağlayacak birkaç tür nemlendirici vardır. Bu ürünlerden biri karite yağıdır.

Karite yağı, karite ağacının meyvesinden elde edilen doğal bir yağdır. Bu yağ, kuru ayaklar için nemlendirici bir etkiye sahiptir.

Karite yağını her gün kullanmak, ayaklarınızın pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayacaktır. Bugün piyasadaki bazı ürünlerde karite yağı bulunur. Bu ürünleri internetten, herhangi bir alışveriş merkezinden ya da eczaneden kolayca satın alabilirsiniz.

Nemin Ayağınızda Kalmasını Sağlayın

Gece ayaklarınıza iyi bir nemlendirici sürün. Böylece ayaklarınız bütün gece boyunca bunu emecektir. Sürdüğünüz nemlendiricinin ayaklarınızda kalmasını sağlamak için çorap giymeniz çok iyi olur.

Bu amaç için özel olarak üretilmiş çoraplar satın alabilir ya da gardırobunuzda bulunan bir çift beyaz çorabı kullanabilirsiniz.

Sabahleyin bu çorapları çıkardığınızda ayaklarınızın yumuşadığını göreceksiniz. Ayaklarınız çok daha iyi durumda olacaktır. Ayaklarınızdaki kuruluk azalmaya başlayacaktır.

Kuru Cildi Ölü Derilerden Arındırın

Ayaklarınıza nemlendirici sürmeden önce ayaklarınızdaki ölü deri hücrelerini temizlemeniz gerekebilir. Bunun için bir ponza taşı ya da başka bir ürün kullanın.

Ayaklarınızı ovarken dikkatli olun. Ayaklarınızı, derinizi tahriş etmeyecek şekilde yumuşakça ovun.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra ayaklarınız tekrar canlanacaktır. Ayak derinizin tekrar kurumasını ve çatlamasını önlemek için ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeye devam etmeniz gerekir

Prof. Dr. Tahir ÖĞÜT

3gün önce ayak topuğum kırıldı Akçay'a alındı çabuk iyileşmesi için ne yapmalıyım... devamı