Meyveler, cilt bakımı için gerçekten bu kadar önemli mi? Tabii ki evet! Lif ve temel cilt vitaminleri deposu meyveler, cildinizin pek çok açıdan göz alıcı olmasını sağlayabilir.

Her gün en az beş kez meyve tüketmeyi gözeterek yapılmış bir yemek düzeni sağlığa son derece faydalı olmanın yanı sıra cildin canlılığına da yarar sağlar.

Meyvelerin sahip olduğu boya maddeleri, özellikle de antioksidan özellikleri, vücudunuzdaki çeşitli serbest radikallere karşı savaşarak çeşitli enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı koruma sağlar.

Canlı renkli meyve ve sebzeler güzel bir cilde erişilmesine gerçekten yardımcıdır.

İster doğrudan yiyebilir isterse muhteşem bir yüz maskesi yapabilirsiniz. İşte kulağınıza fısıldayacağımız meyvelere ait bazı sırlar.

1. Elma

Temel vitamin ve mineralleri içermesinin yanı sıra elma, cilt tonunun güzelleştirilmesi ayrıca gözeneklerin sıkılaştırılmasında son derece önemli tanin ve pektin de içerir. Elma kan dolaşımının geliştirilmesi ve hassas ciltlerin sağlığı için fazlasıyla faydalıdır.

2. Avokado

Kuru cilt şikayetine mükemmel gelen avokado iyi bir nemlendiricidir. Kuru cilt sorunlarına hızlı bir çözüm getirmek için birkaç avokadoyu alıp yarım kabı dolduracak kadarını ezin. Ezilmiş avokadoları sürün. Ilık suyla temizlemeden önce 15 dakika kadar yüzünüzde beklemeye bırakın.

3. Muz

Taze ve olgun muzlardan mükemmel yüz maskeleri hazırlayabilirsiniz. Temizleme ve gözeneklerin kapatılması için faydalıdır, ayrıca kuru ciltlerin canlandırılmasına yardımcıdır.

4. Etli ve zarlı kabuksuz meyveler

Çilek, böğürtlen, erik ayrıca yaban mersini de antioksidanlar zengin antioksidan kaynaklarıdır. Düzenli yemek planınızın harika lezzetleri olmalarının yanı sıra bu tür meyvelerle farklı farklı yüz maskeleri hazırlayabilirsiniz.

5. Papaya

Papaya, mükemmel bir temizleyici olan papin enzimi içerir. Yağlı ciltlere mükemmel uyum sağlayan papaya, cilt lekelerinin iyileştirilmesine yardımcı olmanın yanında cilt renginin açılması sürecine de faydalıdır. Salatalık ve papaya püresi hazırlayıp gözaltlarınıza sürün. Bu karışım gözaltı morluklarının azaltılmasına iyi gelir.

6. Şeftali

Şeftali, farklı cilt tiplerine uygun harika bir çözümdür. Bu meyveden en iyi şekilde faydalanmak için, kabuğunun alt kısmını kullanarak birkaç dakika yüzünüze masaj yapın. Yüz kaslarınızın sıkılaştırılmasında fazlasıyla etkili bu meyve hızlı bir yüz gerdirme sağlar.

7. Karpuz

Sağlıklı kilo vermek için harika bir meyve olan karpuz, solmuş cilt lekelerini yok eder. Taze bir karpuz dilimini alın ve nazikçe yüzünüze masaj yapın. Bunun yerine karpuzun suyunu sıkıp yüz ve boynunuza sürebilirsiniz. Etkili bir sonuç elde etmek için 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra yıkayın.

İLGİLİ MAKALE

Doğal Cilt Bakımı

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam. Ben 20 yaşındayım. 3-3.5 numaraları arasında miyop ve kayma var. Küçükken iki kere ameliyat oldum fakat düzelmedi, bozulma tekrardan or... devamı