Detoks, cilt için çok önemli bir yöntemdir. Eğer bu zamana kadar detoks yapmamışsanız işte cildinizi arındırmanız ve detoks yapmanız için birkaç öneri. Sindirim sistemini arındırma en yaygın cilt yenileme yöntemlerinden biridir.

Detoks perhiz yapmayı ya da en azından sağlıklı beslenmeyi gerektiren bir işlemdir. Böylece vücut ve elbette cilt de temizlenecektir. Vücuttaki “kötü şeylerin” yok edilmesi anlamına gelen ve detoks denen bu işlem uzun zaman alır. Güzellik uzmanlarına göre sindirim sistemini arındırmak için mümkün olduğunca fazla sebze ve meyve tüketmek gerekir.

Su içmek, vücuda detoks yapmak açısından büyük önem taşır. Yeşil çay tüketimi de fayda sağlar. Bu nedenle günde en az bir kez yeşil çay içmelisiniz.

Yeşil çay vücudumuzdaki zararlı bakterilerin atılmasını sağlamasının yanı sıra iyi bir antioksidandır.

Sigara kullanımı da cilde zarar verir. Sigarayı bırakın ya da en azından azaltın. Alkol tüketimi, ciltteki gözeneklerin tıkanmasına, buna bağlı olarak cilt sorunlarına yol açar.

Cildinize detoks yapmak istiyorsanız, bir sonraki adım cildi kuru bir fırçayla fırçalamaktır. Bu işlem günde sadece 5 dakikanızı alır.

Vücudu arındırmanın kanıtlanmış bir diğer yöntemiyse dilin temizlenmesidir. Bu size biraz tuhaf gelebilir ama dil, vücudunuzda olup bitenleri tam olarak yansıtan bir aynadır. Örneğin, dilinizin balçık kıvamında, beyaz ya da sarı renkte olması hasta olduğunuzun göstergesidir. Uzmanlar dilinizi her sabah temizlemenizi önerir. Böylece dil, mikroplardan yok arındırılmış olacaktır.

Detoks banyosu da popüler bir vücut arındırma ve detoks yapma yöntemidir. Detoks banyosunu evde yapabilirsiniz. Deniz tuzu, karbonat ve Epsom (İngiliz) tuzuyla bir karışım hazırlayın. Bu karışımı yüzünüze ovarak sürün. Bu uygulama toksinlerin ciltten atılmasını sağlar. Eğer toksinlerden kurtulmak istiyorsanız, en iyi sonuç alabileceğiniz yöntem saunadır. Sauna cildi arındırır ve vücudu tazeler.

Eğer saunaya düşkün değilseniz cildinizi elinizden geldiğince nemlendirin. Daha fazla su tüketin, nemlendirici losyon ve krem kullanın.

İLGİLİ MAKALE

Cilt Yenileme Tedavileri

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı