Cilt Bakımında Şifalı BitkilerŞimdiye kadar yüze ve cilde uygulanabilecek, cildin genç ve doğal güzellikte olmasını sağlayan bakımlar ve maskeler hakkında konuştuk. Bugün, muhteşem cilt bakımını korumada kullanılan bazı şifalı bitkiler hakkında konuşacağız.

- Cilt bakımında kullanılan pek çok şifalı bitki bulunmaktadır ve bunlardan biri de Yeşil Çaydır. Yeşil Çayın doğal bir antiseptik olduğu düşünülmektedir ve cilt tahrişleri ve sivilceler için kullanılmaktadır. Bununla birlikte Yeşil Çayın saç derisindeki saç büyümesini hızlandırdığı ve muhteşem sonuçlar çıkardığı bilinmektedir. Bunların yanı sıra, saç derisindeki bakterilerin giderilmesinde, saç derisinde kaşınmaları engellemede ve bitleri öldürmede yardımcı olmaktadır.

- Karite yağı cilt için doğal bir nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Genellikle çatlamış el ve topuklar için kullanılmaktadır ve aynı zamanda hamilelikteki çatlaklar için de kullanılabilir.  

- Şifalı bitkiler ailesinde Jojoba bitkisi olarak bilinen bir bitkiden elde edilen bir yağ vardır. Saç derisine Jojoba yağıyla uygulanan masajla yağ, cilde nüfuz eder ve saç derisini sağlıklı bir hale getirir. Bunun yanı sıra saçların gelişimine katkıda bulunur ve saç kırılmalarını engeller.

- Küçük palmiye ağaçlarının tanelerinden Sabal Meyvesi olarak bilinen bir içerik elde edilmektedir. Sabal Meyvesi, saç derisine uygulanarak kullanılır ve farklı cilt tiplerinde saç derilerini geliştirmeye yardımcı olur. Bu tedavi, kadınlar ve erkekler arasında yaygın olarak kullanılan bitkisel bir tedavi türüdür.

- Okyanusların yüzeyinden deniz yosunları toplanır ve çeşitli güzellik ürünlerinde kullanılır. Deniz yosunları mineraller açısından zengindir ve bu nedenle, cildin dokudunu ve nemini geliştiren ve kurumayı önleyerek saça parlaklık kazandıran ve kepeği önleyen yüz kremlerinde ve maskelerde kullanılmaktadır.

- Son günlerde popülerlik kazanan bir diğer bitki de kaba yoncadır. Bu bitki, kırılan tırnaklar için kullanılmakta ve kötü nefesi engellemektedir.

- Aloe vera adı verilen başka bir bitki özü de yanıklar için antiseptiktir ve ağrıyı azaltır. Cildin nem kazanmasına yardımcı olur ve cilde yumuşak bir doku kazandırır.

- Aynı zamanda reyhan olarak bilinen başka bir bitki de güzellik ürünlerinde yaygın bir şekilde kullanılmakta ve yüzdeki siyah noktaları gidermektedir.

- Oldukça faydalı olduğu bilinen diğer bir bitki de papatyadır. Bu bitkinin yumuşatıcı bir etkisi vardır. Adet sancıları, yorgun ve şişkin gözler gibi pek çok problem için oldukça faydalıdır.

- Çuhaçiçeği bitkisinden elde edilen bir yağ da çuhaçiçeği yağıdır. Sağlıklı tırnakların, saçların ve cildin gelişiminde yardımcı olduğu bilinmektedir.

- Zerdeçaldan elde edilen bir toz da, harika bir antibiyotik olan zerdeçal tozudur. Sivilceye meyilli ve yağlı olan ciltler için oldukça faydalıdır.

- Temizleyici özelliğiyle bilinen şifalı bitki kekik bitkisidir. Solgun ve ölü deriyi giderir.

- Biberiye bitkisi sinirlere iyi gelmesinin yanı sıra dolaşımı da hızlandırmaktadır. Bu bitki kırışık cildi güzelleştirmek için kullanılır ve sivilceleri tedavi etmede ve kuru cildi düzenlemede kullanılır. Saçta kullanıldığında parlak ve güzel bir görünüm sağlar.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı